Europa: indeksy oddalają się od tegorocznych maksimów

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 05-11-2003, 13:58

W trakcie dzisiejszych na rynkach zachodnioeuropejskich indeksy kontynuowały oddalanie się od rocznych maksimów, gdzie znalazły się w poniedziałek. Atmosfery na rynkach nie poprawiają wyniki największych banków. Dziś dobre rezultaty podał BNP Paribas. Gracze oczekują równie optymistycznych prognoz. Jednak największe instytucje pozostają ostrożne.

BNP Paribas, największy bank strefy euro pod względem kapitalizacji, poinformował, że jego zysk w trzecim kwartale wzrósł blisko 70 proc. zdecydowanie bijąc oczekiwania rynku. Jednak dobre wyniki nie podbiły kursu. Mimo to posiadacze akcji BNP mają powody do zadowolenia. Od początku roku ich wartość wzrosła o 20 proc.

Do kupna akcji inwestorów mogły przekonać zapowiedzi dobrej końcówki roku, które potwierdzałyby dotychczasowy optymizm rynków akcji. Jednak BNP, podobnie jak wcześniej CSFB, pozostał ostrożny w swoich prognozach. A wyniki za miniony kwartał to dla graczy już historia.

Do znacznej poprawy zysku w III kw. przyczyniły się inwestycje kapitałowe, których wartość rosła dzięki wzrostom na rynkach finansowych. Zysk netto w III kw. wzrósł do 970 mln euro wobec 573 mln euro rok wcześniej. Zyski kapitałowe w tym czasie przyniosły bankowi 423 mln euro w porównaniu z stratą 7 mln euro z tego tytułu w analogicznym okresie 2002 roku.

Zniżkował również kurs Deutsche Banku po informacjach że największa niemiecka instytucja jest kręgu podejrzeń w związku z aferą dotyczącą manipulacji w amerykańskim sektorze mutual funds. Słabo prezentuje się Allianz pomimo że JP Morgan podwyższył fair value akcji ubezpieczyciela i szacunki zysków na akcję.

Kiepsko prezentuje się też Adidas Salomon pomimo że spółce udało się zmieścić z poziomem zysku w oczekiwaniach analityków. Firma utrzymała prognozę na koniec roku zakładającą 10 do 15 proc. wzrostu zysku. Deutsche Bank utrzymał rekomendację kupuj dla tych akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: indeksy oddalają się od tegorocznych maksimów