Europa: kiepskie wyniki psują nastroje na giełdach

Marek Druś
01-08-2002, 19:21

Europejscy inwestorzy nadal nie wykazują zbytniej ochoty do kupowania akcji. Nie zachęciło ich w czwartek podniesienie udziału akcji w portfelu przez Morgan Stanley. Większe znaczenie miało dla rynku obniżenie prognozy wyniku przez spółkę ubezpieczeniową Allianz.

Morgan Stanley zalecił klientom zwiększenie udziału akcji w portfelu z 59 do 61 proc. W środę to samo proponował Goldman Sachs. Inwestorzy nie zamierzają jednak kupować akcji. Większe znacznie miało dla nich obniżenie prognozy tegorocznych zysków przez Allianz, największe europejskie towarzystwo ubezpieczeniowe. Niemiecka spółka podała, że powodem obniżenia prognozy są słabe wyniki kwartału.

Do pogorszenia nastrojów przyczyniły się również wiadomości o gorszych niż oczekiwano kwartalnych wynikach Royal Dutch/Shell i Barclays.

W przypadku pierwszej ze spółek, wiadomość o słabych zyskach trzeciego koncernu naftowego świata wywołała wyprzedaż papierów jego głównych udziałowców, holenderskiego Royal Dutch i brytyjskiego Shella.

Barclays, trzeci pod względem wielkości brytyjski bank poinformował, że jego kwartalne wyniki są gorsze niż oczekiwano z powodu konieczności utworzenia rezerw na straty z tytułu tzw. złych długów.

W Paryżu inwestorzy sprzedawali akcje BNP Paribas. Największy francuski bank zanotował w drugim kwartale wyraźny spadek zysku w porównaniu z wynikiem ubiegłorocznym.

O kilkadziesiąt procent podrożały tymczasem papiery Elan, największej irlandzkiej spółki farmaceutycznej. W środę inwestorzy pozbywali się jej udziałów po podaniu przez spółkę słabych wyników kwartalnych i ujawnieniu znacznego zadłużenia. W czwartek władze Elan poinformowały, że spółka dysponuje środkami niezbędnymi na finansowanie działalności przez dwa lata, co poprawiło nastroje jej akcjonariuszy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europa: kiepskie wyniki psują nastroje na giełdach