Europa kupuje, Polska dołuje

opublikowano: 21-10-2018, 22:00

Aktywność transakcyjna w Europie rośnie, a w najbliższych miesiącach będzie jeszcze lepiej dzięki wojnie handlowej między USA a Chinami — takie są wnioski z najnowszej edycji raportu European M&A Otulook, przygotowywanego przez kancelarię CMS i firmę analityczną Mergermarket.

W pierwszym półroczu na starym kontynencie zawarto prawie 3,4 tys. transakcji o łącznej wartości ponad 500 mld EUR, z czego jedna czwarta przypadła na rynek brytyjski. Tymczasem w środkowej Europie spadła zarówno liczba transakcji, jak też ich wartość, a Polska nie była tu wyjątkiem. Od początku stycznia do końca czerwca dokonano 49 transakcji o łącznej wartości 1,545 mld EUR (6,6 mld zł). Eksperci CMS tłumaczą to m.in. dłuższym niż zwykle zbieraniem nowych pieniędzy na inwestycje przez fundusze private equity.

— Patrząc na liczbę przejęć będących obecnie w przygotowaniu, możemy spodziewać się zwiększenia aktywności na rynku transakcyjnym w Polsce w ostatnich miesiącach roku. Większość transakcji odbędzie się tradycyjnie w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Po trwającym znacznie dłużej niż zwykle procesie zbierania kolejnych funduszy do zakupów wrócili gracze z sektora private equity. Mimo że w wielu przypadkach pule pieniędzy powierzone funduszom PE są niższe niż w poprzednich latach, to wydaje się, że nie powinno to skutkować spadkiem liczby transakcji, skoro wyceny wielu spółek istotnie się urealniły — mówi Marek Sawicki, partner zarządzający zespołem transakcyjnym CMS w Polsce.

60 proc. O tyle mniejsza r/r była wartość fuzji i przejęć w Polsce w pierwszym półroczu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy