Czytasz dzięki

Europa liczy na brokerów

opublikowano: 17-06-2018, 22:00

Ubezpieczyciel szuka nowych biznesów, pośrednicy też muszą to robić. To dobry powód podjęcia strategicznej współpracy

Grupa Europa rozwija kolejne kanały sprzedaży ubezpieczeń. Na początku roku ubezpieczyciel ogłosił ekspansję w sektorze firm leasingowych i pożyczkowych. Teraz chce podjąć współpracę z brokerami. Jakie korzyści wynikną z aliansu ubezpieczyciela, który od lat specjalizuje się w sprzedaży produktów za pośrednictwem banków, z pośrednikami skoncentrowanymi na obsłudze klientów korporacyjnych i dużego ryzyka? Zdaniem Europy — duże, dla obu stron.

NOWE PARTNERSTWO: Magdalena Marciniak z Grupy Europa liczy na szerokie zainteresowanie współpracą brokerów. Widzi w nich partnerów biznesowych, a nie wyłącznie kanał dystrybucji.
Fot. Marek Wiśniewski

— Z brokerami współpracujemy już od dawna. Chcemy jednak nadać tej współpracy mocniejszy, strategiczny wymiar. Dlatego otwieramy się na nowych partnerów z tej branży. Wspólnymi siłami chcemy wypracować nowe standardy dystrybucji i paletę produktów — mówi Magdalena Marciniak, dyrektor pionu rozwoju biznesu w grupie Europa.

Wspólny problem

Zawód brokera ubezpieczeniowego ewoluuje. Kiedyś pośrednik skupiał się na obsłudze majątku korporacyjnego i flot samochodowych. Dziś ten tradycyjny biznes nie jest już tak perspektywiczny. Przyczynił się do tego PZU, który konsoliduje duże ryzyko korporacyjne spółek skarbu państwa w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych. Nie bez wpływu są też programy międzynarodowe, w których ubezpieczają się zagraniczne korporacje, czy tworzenie własnych zasobów ubezpieczeniowych przez firmy leasingowe. W efekcie brokerzy zostali zmuszeni do poszukiwania dodatkowych źródeł przychodów i wchodzenia w nowe nisze, np. ubezpieczenia grupowe czy cyberpolisy.

— Brokerzy są w podobnej sytuacji, jak my. Europa także poszukuje biznesu w nowych obszarach. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie połączenie sił. Możemy zaoferować brokerom nowe rozwiązania dla sektora finansowego, affinity czy małych i średnich firm. Jesteśmy także gotowi tworzyć produkty dla konsumentów indywidualnych, które mogą być sprzedawane przez klientów brokera, oczywiście przy jego udziale — wyjaśnia menedżer z grupy Europa.

Ryzyko do wzięcia

Ubezpieczyciel przebudowuje model biznesowy. Przez lata budował silną pozycję w bancassurance, który jednak, na skutek regulacji i zmieniających się trendów rynkowych, w ostatnich latach nie rozwija się już tak dynamicznie jak kiedyś.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W 2016 r. za pośrednictwem brokerów zakłady ubezpieczeniowe zebrały 7,6 mld zł składek — wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). To o 5,1 proc. mniej niż rok wcześniej. Według statystyk, około 90 proc. obszarów, w których ryzyko może przejąć ubezpieczyciel, jest nadal do zagospodarowania.

— Naszym celem na najbliższe miesiące jest zwiększenie rozpoznawalności Europy na rynku brokerskim. Chcemy stać się ubezpieczycielem, który będzie przez brokerów postrzegany jako naturalny partner do współpracy w obszarze pomysłów dotyczących nowych kierunków rozwoju — mówi Magdalena Marciniak.

 

OKIEM BRANŻY

Jesteśmy otwarci na współpracę

ALEXANDER KONOPKA, prezes Willis Towers Watson

Broker, który jest łącznikiem pomiędzy zakładem ubezpieczeniowym a klientami (firmą), bardzo dużo wie o ich potrzebach. Już na etapie analizy ryzyka widzimy luki, które można uzupełnić poprzez rozszerzenie ochrony. Odkrywamy nowe obszary, które należałoby ochraniać, bardzo często wcześniej niż ubezpieczyciele. Współpracujemy z zakładami ubezpieczeniowymi w zakresie tworzenia oferty produktowej. Pojawiają się wyzwania — jak nowe technologie, np. samochody autonomiczne, zaawansowane rozwiązania IT czy drony. Duży potencjał współpracy z ubezpieczycielami i tworzenia specjalnej oferty widzimy w kontekście start-upów. Środowisko brokerskie jest gotowe na współpracę ze wszystkimi ubezpieczycielami, którzy są elastyczni i otwarci na innowacje. Decydując się na współpracę z danym ubezpieczycielem, zwracamy uwagę na wiele aspektów. Bardzo ważna jest dla nas m.in. specjalizacja produktowa. Nie zawsze koncentrujemy się na dużych graczach.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane