Europa: na większości giełd przeważa popyt

opublikowano: 11-08-2003, 13:49

Na europejskich giełdach poprawiły się nastroje. Indeksy ruszyły w górę. Popyt wciąż skupia się jednak przede wszystkim na akcjach spółek branży naftowej oraz banków.

Wiadomością, która ożywiła handel akcjami spółek branży naftowej podczas poniedziałkowej sesji, było podniesienie o 10 proc. prognozy tegorocznego popytu na ropę przez Międzynarodową Agencję Energii. Zareagowały na to zwyżkami kursy papierów Shell Transport & Trading, Royal Dutch, Total i Eni. Na tym tle kiepsko wygląda taniejący Statoil. Kurs akcji norweskiego koncernu zaczął spadać po obniżeniu rekomendacji jego papierów przez Morgan Stanley.

Inwestorzy kupują chętnie akcje banków. Na słabszej dziś od pozostałych rynków giełdzie frankfurckiej drożeją papiery Deustche Banku. Goldman Sachs wydał rekomendację lepiej niż rynek akcjom największego europejskiego banku. Podniesienie rekomendacji przez UBS wywołało popyt na akcje holenderskiego ING. Na giełdzie w Londynie rośnie kurs Barclay’s. Według The Sunday Telegraph, trzeci brytyjski bank chce się połączyć z którymś z europejskich rywali.

Spada cena akcji BAA, największego europejskiego operatora portów lotniczych. Wyprzedaż papierów spółki wywołała zapowiedź emisji jej obligacji zamiennych o wartości 425 mln GBP.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europa: na większości giełd przeważa popyt