Europa odrobiła część spadków dzięki firmom paliwowym

Dawid Tokarz
05-09-2002, 19:28

LONDYN (Reuters) - Pod koniec czwartkowych notowań europejskie indeksy odrobiły część spadków dzięki znacznej poprawie notowań koncernów paliwowych. Inwestorzy nabrali również przekonania, że ostatnia seria słabych danych o kondycji gospodarek po obu stronach Atlantyku przekona banki centralne do obniżki stóp.

Notowania spółek paliwowych - BP oraz RoyalDutchShell - podążały w ślad za cenami ropy. Cena baryłki Brent wzrosła w czwartek nawet o 1,5 procent z powodu informacji o spadku zapasów paliwowych w USA oraz obaw przed atakiem USA na Irak.

Do godziny 19.07 indeks Eurotop 300 spadł o 0,55 procent, a Eurostoxx 50 stracił 0,67 procent.

Zdaniem maklerów inwestorzy zamykali również krótkie pozycje szykując się na publikację ważnych danych z rynku pracy w piątek oraz aktualizację prognoz producenta półprzewodników - Intela po zamknięciu sesji na Wall Street.

"Obroty są duże, ale brakuje kupujących" - powiedział makler z monachijskiego Merck Finck & Co.

Największe zniżki odnotowały akcje francuskiej spółki użyteczności publicznej - Suez, której zysk spadł znacząco w pierwszym półroczu. Zniżkowały też akcje producentów chipów przed konferencją Intela.

Ostatnio Lehman Brothers, Credit Suisse First Boston i Merrill Lynch obniżyły swoje szacunki wyników Intela.

Mimo początkowych spadków aż o pięć procent, akcje Zurich Financial zyskały na wartości 8,5 procent.

Szwajcarski ubezpieczyciel poinformował w czwartek, że pierwsze półrocze zakończył stratą netto w wysokości 2,03 miliarda dolarów oraz potwierdził zamiar emisji akcji na sumę 2,0-2,5 miliarda dolarów.

Jednak rynek docenił starania grupy mające przywrócić jej rentowności, w tym plany restrukturyzacji zakładające redukcję 4.500 etatów.

O 5,8 procent podrożały akcje producenta kosmetyków - L'Oreal z powodu lepszych niż oczekiwano wyników finansowych.

Zdaniem ekonomistów z ostatnich danych makroekonomicznych z USA coraz wyraźniej widać, że kondycja największe gospodarki świata znacznie się pogorszyła.

Instytut Zarządzania Podażą (ISM) poinformował w czwartek, że indeks aktywności w sektorach poza przemysłem w USA spadł w sierpniu do 50,9 punktu z 53,1 punktu w lipcu. Analitycy oczekiwali, że wzrośnie do 53,6 punktu.

W okolicach 50 punktów - poziomu odgradzającego wzrost od recesji w sektorze - znajduje się też indeks aktywności w amerykańskim przemyśle, który opublikowano na początku tygodnia.

Sytuacja w największej gospodarce europejskiej również nie wygląda zadowalająco. W czwartek niemiecki rząd poinformował o zaskakującym spadku zamówień w przemyśle oraz słabej sprzedaży detalicznej.

"Rynek ocenia na 80 procent szansę, że do marca ECB obniży stopy o ćwierć punktu procentowego" - powiedział Angus Buckley, dealer kontraktów terminowych z GNI.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europa odrobiła część spadków dzięki firmom paliwowym