Europa popiera e-społeczeństwo

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 31-05-2006, 00:00

Państwa europejskie zabiegają o zwiększenie liczby komputerów osobistych. W Polsce brak takiego programu.

W 1998 r., pod naciskiem związków zawodowych, rząd szwedzki przygotował program, dzięki któremu możliwe było odliczenie wydatków na komputer od wynagrodzenia pracownika. Ponadto komputery były zwolnione z podatku VAT. Dzięki temu tylko w pierwszym roku trwania programu sprzedano 600 tys. urządzeń.

— Szacuje się, że komputery znajdują się w 90 proc. szwedzkich domów. To najwyższy wskaźnik w Unii — mówi Delia Meth-Cohn, starszy konsultant Economist Intelligence Unit.

Kolejne kraje

Za szwedzkim przykładem poszły inne kraje. Wielka Brytania, Francja, Bułgaria, Rumunia czy Węgry, wszystkie te państwa przygotowały własne programy, które miały zwiększyć stopień skomputeryzowania gospodarstw domowych. W ten sposób przyśpieszano rozwój społeczeństwa informacyjnego.

W Polsce nie ma podobnego programu. A szkoda.

— Wspomaganie budowy społeczeństwa informacyjnego powinno być ogłoszone priorytetem ponadpartyjnym — uważa Michał Kleiber, były minister nauki i informatyzacji, a obecnie doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Polska szansa

Szczególnie teraz Polska ma okazję dogonić bardziej rozwinięte kraje — dzięki funduszom unijnym.

— W latach 2007-13 Polska dostanie około 500 mld zł na cele rozwojowe. To szansa, która się za naszego życia nie powtórzy — twierdzi Michał Kleiber.

Jego zdaniem, dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej możemy do 2013 r. stać się zupełnie innym krajem. Przypomina również, że z takiej szansy skorzystała np. Portugalia i powinniśmy pójść jej śladem. Żeby tak się jednak stało, uzyskane środki trzeba zainwestować w najnowsze technologie, które będą służyć rozwojowi i budowaniu w Polsce społeczeństwa informacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu