Europa: rósł popyt na akcje spółek z dobrymi wynikami

Marek Druś
opublikowano: 13-02-2002, 19:30

Europejskie giełdy zareagowały pozytywnie na korzystne dane o sprzedaży detalicznej w USA. Większość inwestorów odebrała to jako sygnał poprawiającej się koniunktury w największej gospodarce świata.

Do zakupów skłaniały inwestorów przede wszystkim wiadomości o dobrych wynikach spółek. Wyraźnie wzrósł popyt na akcje spółek z branży motoryzacyjnej. Sygnałem do zakupów była wiadomość o zdecydowanym, niemal 30 proc. wzroście zysku PSA Peugeot Citroen oraz jego utrzymaniu przez Renault mimo zdecydowanego pogorszenia rezultatów związanego z nim Nissan Motor.

Na giełdzie Londyńskiej po zapowiedzi znacznej redukcji zatrudnienia w dół poszedł kurs akcji British Airways. Wzrosła tymczasem cena papierów Lufthansy.

Zdrożały wyraźnie akcje Aventis, jednego z największych koncernów farmaceutycznych. Francuska spółka poinformowała w środę o 32 proc. wzroście zysku w czwartym kwartale do czego przyczynił się rosnący popyt na produkowany przez nią lek przeciwko alergii Allegra.

Wyraźnie zdrożały akcje drugiej spółki wydobywczej świata Anglo American. Merrill Lynch prognozuje, że udziały spółki będą drożeć w miarę poprawy koniunktury gospodarczej na świecie.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: rósł popyt na akcje spółek z dobrymi wynikami