Europa schłodzona przez Grecję

Marek Druś
opublikowano: 23-03-2010, 00:00

Akcje europejskich spółek taniały przez niemal całą sesję. Podaż wyhamowała dzięki wzrostom w USA. Na rynku rośnie jednak frustracja przedłużającą się niepewnością co do dalszych losów Grecji. W ubiegłym tygodniu DJ Stoxx 600 zakończył serię zwyżek, które wyniosły go na tegoroczny szczyt. Z 19 europejskich indeksów branżowych spadała wartość 11. Najmocniej taniały banki, m.in. National Bank of Greece i Piraeus Bank oraz Bank of Ireland i Allied Irish Banks. Drożały akcje spółek z branży medycznej. Przyczyniło się do tego przegłosowanie w USA forsowanej przez prezydenta Baracka Obamę reformy służby zdrowia. Wizja objęcia milionów Amerykanów opieką zdrowotną wywołała wzrost notowań producentów leków GlaxoSmithKline i Astra- Zeneca oraz producentów sprzętu medycznego.

Na Wall Street popytem też cieszyły się akcje spółek z segmentu ochrony zdrowia. W piątce najmocniej drożejących blue chipów były Pfizer i Merck Co. Na rynku technologicznym drożały akcje spółki Novell. Producent oprogramowania działającego w systemie Linux odrzucił ofertę przejęcia złożoną przez Elliott Associates, ale zasygnalizował, że sprzedaż spółki wciąż jest możliwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu