Europa: spółki high-tech w górę, a paliwowe w dół

Przemek Barankiewicz
26-11-2001, 19:30

Nowy tydzień na Starym Kontynencie indeksy rozpoczęły stabilnie. Zwyżki w sektorach technologicznym i bankowym zostały zrównoważone przez spadek notowań spółek paliwowych i farmaceutycznych.

Kursy koncernów naftowych od kilku tygodni podlegają bardzo dużym wahaniom, czego powodem jest sytuacja na rynku ropy. Po przełożeniu przez Rosję planowanego cięcia wydobycia cena baryłki ropy mocno potaniała. To samo stało się z wyceną British Petroleum, Shella, Royal Dutch i Total Fina Elf. Nastroje pogorszyło jeszcze obniżenie rekomendacji przez niemiecki Commerzbank dla tych czterech spółek.

We Frankfurcie zwyżkę wskaźnika DAX uniemożliwiły tym razem papiery Munich Re, Allianz i Deutsche Telekom. Rynek obawia się, że analitycy z Morgan Stanley wkrótce zmniejszą udział tych papierów w swoim globalnym portfelu.

Dobre nastroje panowały wśród udziałowców producentów sprzętu telekomunikacyjnego i procesorów. To efekt poprawy nastrojów na Nasdaq. Kursy Infineona, STMicroelectronics i ARM Holdings rosły też po podniesieniu prognoz sprzedaży półprzewodników przez tajwański TSM i informacji o opracowaniu nowej technologii przez amerykańskiego Intela.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europa: spółki high-tech w górę, a paliwowe w dół