Europejski równa do europejskiego standardu

Martyna Mroczek
opublikowano: 12-02-2008, 00:00

XIX-wieczny ale nowoczesny — taki będzie warszawski Hotel Europejski w 2011 r. Inwestycja będzie kosztować 50-60 mln EUR.

XIX-wieczny ale nowoczesny — taki będzie warszawski Hotel Europejski w 2011 r. Inwestycja będzie kosztować 50-60 mln EUR.

Hotel Europejski powstał w 1856 r., jako jeden z najbardziej luksusowych obiektów w Warszawie. Po wojnie, odebrany właścicielom, został przekazany państwowej spółce Orbis. W 2005 r. przedwojenni właściciele — rodziny Czetwertyńskich i Przezdzieckich — odzyskali obiekt i dostali odszkodowanie od Orbisu wysokości 35,4 mln zł brutto. Pieniądze na remont będą pochodziły z funduszy własnych spółki Hotel Europejski, do której należy obiekt, z kredytów bankowych oraz od inwestora, czyli zarejestrowanej w Holandii grupy inwestycyjnej Yam Invest, która wygrała przetarg, ogłoszony przez właścicieli.

— Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem. Dostaliśmy 18 ofert z Polski i z zagranicy — mówi Loic Guibourge, prezes Hotelu Europejskiego.

W związku z renowacją spółka Hotel Europejski zamierza powołać spółkę celową o nazwie Europejski Palace. Yam Invest obejmie w niej mniejszościowy pakiet udziałów (do 20 proc.). Zarządzanie projektem renowacji budynku powierzono firmie Yareal Polska, działającej w ramach grupy Yam Invest, znanej z kontrowersyjnej modernizacji kamienicy przy placu Zbawiciela w Warszawie na biurowiec Renaissance.

— Jesteśmy w trakcie załatwiania formalności związanych z renowacją, takich jak uzyskanie pozwoleń, zawarcie umów z wykonawcami itp. Zakładamy, że prace budowlane potrwają 24 miesiące. Chcemy być przygoto- wani na EURO 2012. Otwarcie planujemy co najmniej na 6 miesięcy przed mistrzostwami — mówi Loic Gui- bourge.

Odnowiony budynek Hotelu Europejskiego zachowa na zewnątrz swój dotychczasowy charakter architektoniczny, nie zmieni się bryła budynku, zostanie natomiast odnowiona fasada Marconiego. Wnętrze hotelu ma być dostosowane do potrzeb luksusowej klienteli. Planowana jest mniejsza niż obecnie liczba pokojów, ale o większej powierzchni i wyższym komforcie. Pokoje będą miały co najmniej 40 mkw., a nie, jak dotychczas 15 mkw. Części hotelowej będą towarzyszyły restauracje, bary, luksusowe sklepy oraz biura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Polecane