Europejski rynek akcji najniżej od 2 tygodni

opublikowano: 05-12-2018, 19:15

Obawa recesji w USA, a także niepewność co do rozstrzygnięcia konfliktu handlowego USA i Chin spowodowały, że na europejskich rynkach akcji przeważały w środę spadki kursów, wynika z doniesień Reutersa.

Paneuropejski Stoxx 600 zakończył dzień spadkiem o 1,2 proc. i najniższą wartości od 23 listopada. DAX, indeks niemieckich blue chipów, tracił tyle samo.

Największe spadki notowano w branżach uzależnionych o cyklu ekonomicznego: budownictwie (-2,2 proc.) i górnictwie (-1,8 proc.).

Na rynku pojawiły się obawy spowodowane przez odwrócenie na fragmencie krzywej rentowności obligacji USA. Do tego analitycy obniżają prognozy zysków spółek w przyszłym roku z powodu widocznego pogorszenia koniunktury w ostatnich miesiącach 2018 roku.

Słabo wyglądała w środę branża IT, której indeks spadł o 1,8 proc.

Nieźle na tle rynku wypadła branża motoryzacyjna. Drożały akcje niemieckich producentów aut, co wynikało z pozytywnego odbioru spotkania ich szefów z prezydentem Donaldem Trumpem, po którym zmalały obawy wprowadzenia w USA ceł na import europejskich samochodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane