Europejskie giełdy na niewielkich plusach

20-09-2011, 11:40

Główne europejskie giełdy są przed południem na niewielkich plusach. Inwestorzy oczekują informacji dotyczącej kolejnej transzy pożyczki dla Grecji - wskazują analitycy.

We wtorek ok. 11.30 WIG20 zyskiwał 0,3 proc., niemiecki DAX 1,4 proc., francuski CAC40 rósł o 0,12 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskiwał 0,8 proc.

Choć wzrosty nie były imponujące, to trzeba pamiętać, że na otwarciu WIG 20 spadł o 1,16 proc., DAX o 0,39 proc., CAC40 o 0,51 proc., a FTSE 100 o 0,49 proc.

Na rynku walutowym euro traci wobec dolara, ok. 11.30 za euro trzeba było zapłacić 1,3666 dolara. Ciągle słaby jest też złoty, który przed południem tracił m.in. do euro, dolara i franka szwajcarskiego. Za euro trzeba było zapłacić 4,38 zł, za dolara 3,20 zł, a za franka 3,63 zł.

Analityk DM BOŚ Marek Rogalski oceniła, że nastroje wśród inwestorów poprawiły się już w poniedziałek wieczorem, kiedy agencja informacyjna Reuters powołując się na wypowiedź anonimowego greckiego urzędnika, że rozmowy greckiego ministra finansów i przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego oraz Komisji Europejskiej przebiegają w lepszym klimacie niż oczekiwano. Rozmowy, które mają zadecydować o kolejnej transzy pożyczki dla Grecji, mają być kontynuowane we wtorek wieczorem.

"Być może kilka godzin później będzie już wiadomo, czy Grecy mają szanse na otrzymanie październikowej transzy pomocy. Przy obecnych nastrojach na rynkach, to by wiele zmieniało i dałoby mocny pretekst do większej korekty, chociaż nie od razu" - stwierdził Rogalski.

Na inwestorów nie wpłynęła informacja o obniżeniu ratingu Włoch, czyli oceny wiarygodności kredytowej. We wtorek rano agencja ratingowa S&P obniżyła rating Włoch z A+ do A z zachowaniem perspektywy negatywnej. Agencja argumentowała decyzję małą wiarygodnością działań rządu Silvio Berlusconiego zmierzających do obniżenia zadłużenia kraju.

"Rynek spodziewał się, że pierwszy dokona obniżki ratingu Włoch Moody’s (inna duża agencja ratingowa - PAP), chociaż przedstawiciele tej agencji w miniony piątek dali do zrozumienia, iż nie dojdzie do tego wcześniej, niż za miesiąc. (...) Jeżeli Grecja dostanie pieniądze w październiku, to temat Włoch się wyciszy, ale na pewno wróci z większą mocą, jeżeli w strefie euro znów pojawią się jakieś zawirowania” - dodał Rogalski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Europejskie giełdy na niewielkich plusach