Europejskie giełdy zakończyły tydzień spadkami

26-11-2004, 18:46

Taniejący wciąż dolar nie pomaga europejskim giełdom. W piątek na parkietach największych rynków akcji Starego Kontynentu taniała większość spółek. Pod koniec przewaga podaży zmniejszyła się za sprawą umiarkowanych wzrostów na giełdach w USA. Główne indeksy giełd w Paryżu, Londynie i Frankfurcie spadały na zamknięciu o ułamek procenta.

Dolar osiągnął w piątek kolejne historyczne minimum wobec euro. W ciągu ostatnich 12 miesięcy stracił już 10 proc. Zgodnie z szacunkami analityków Deutsche Banku zredukuje to średnio zyski europejskich spółek o 3-4 proc.

Najmocniej osłabienie amerykańskiej waluty odczują najwięksi europejscy eksporterzy. Należy do nich francuski Alcatel. Połowa sprzedaży jednego z największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego jest denominowana w dolarach. W podobnej sytuacji jest GlaxoSmithKline. Największy europejski producent leków 48 proc. sprzedaży generuje na amerykańskim rynku, a wyniki przedstawia w funtach. Brytyjska waluta osiągnęła w piątek największą wartość wobec dolara od dziewięciu miesięcy. W branży motoryzacyjnej o negatywnym wpływie osłabienia dolara na wyniki informowały DaimlerChrysler i Ducati Motor. Włoski producent motocykli poinformował o zwiększeniu kwartalnej straty z powodu fiaska planu zrekompensowania osłabienia amerykańskiej waluty.

Akcje wszystkich wymienionych spółek staniały w piątek.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europejskie giełdy zakończyły tydzień spadkami