Europejskie indeksy biorą przykład ze wskaźników w USA

Artur Szymański
opublikowano: 19-04-2004, 17:35

Podczas popołudniowego handlu w Europie indeksy powielają ruchy indeksów amerykańskich. Początkowo nastroje pogorszyło kiepskie otwarcie na Wall Street, ale później zaczęło się odrabianie strat po obu stronach Atlantyku.

Amerykański S&P500 po początkowym spadku zaczyna się podnosić. Wraz z nim do góry zaczynają się wspinać także indeksy rynków europejskich. Inwestorzy czekają na wtorkowe publiczne wystąpienie szefa banku Rezerwy Federalnej Alana Greenspana na temat kondycji gospodarki amerykańskiej.

W poniedziałek w centrum zainteresowania inwestorów znaleźli się producenci telefonów komórkowych. Akcje fińskiej Nokii taniały o 0,7 procent w wyniku obniżenia ratingu spółki przez J.P Morgan do „neutralnego”. Potem jednak udało odwrócić się złą passę i doszło do 1,7-proc. wzrostu akcji na giełdzie w Helsinkach. Stabilne notowania ma dziś Sony Ericsson, który utrzymuje ponad 1,5 proc. wzrost.

Holenderska sieć sprzedaży detalicznej Ahold umiarkowanie tanieje po publikacji wyników za 2003 r. W zeszłym roku spółka zanotowała 1 mln euro straty netto, co mieści się dokładnie pośrodku oczekiwań analityków. Spodziewano się wyniku począwszy od 251-mln straty po 218-mln zysk. Ciekawostką jest, że przed otwarciem sesji opublikowano błędny raport w którym była istotna literówka. Początkowo wydawało się, że strata wynosi nie 1 mln euro, lecz... 1 mld euro. Szybko jednak błąd naprawiono.

Wraz ze spadkowym rynkiem tanieją akcje większości spółek paliwowych. W dół idą notowania Royal Dutch/Shell i BP. Lekko zyskuje francuski Total. Dziś ceny ropy rosły w z powodu niesłabnących walk pomiędzy siłami koalicji a powstańcami w Iraku, oraz dalszego wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie po zabiciu drugiego w ciągu miesiąca przywódcę Hamasu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europejskie indeksy biorą przykład ze wskaźników w USA