Europejskie miasta są najdroższe

Radosław Górecki
14-10-2003, 00:00

Europejskie miasta pną się w rankingach najdroższych lokalizacji biurowych.

Ale tylko z powodu drożejącego euro.

Międzynarodowa firma doradców ds. nieruchomości CB Richard Ellis opublikowała raport Global Market Rents, pokazujący najdroższe lokalizacje biurowe na świecie. Raport analizuje wysokość czynszów za powierzchnie biurowe. Z opracowania wynika, że po raz kolejny największy wpływ na wysokość opłat miały zmiany kursów walut. Umacniające się euro spowodowało, że w światowym rankingu europejskie miasta znalazły się na wyższych pozycjach, wyprzedzając lokalizacje w Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie.

Zawirowania walutowe pociągnęły w górę także Warszawę.

Stolica Polski w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie przesunęła się z pozycji 33 na 26. Nie oznacza to jednak, że opłaty w Polsce rosną.

— Słabnący dolar spowodował, że amerykańskie miasta relatywnie staniały. Nowy Jork, który zawsze znajdował się w pierwszej dziesiątce najdroższych lokalizacji, w tym roku po raz pierwszy znalazł się na 14. pozycji — mówi Paulina Górska z CB Richard Ellis.

— Stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe w centrum Warszawy ustabilizowały się na poziomie 25-26 USD (22-23 EUR) za mkw. miesięcznie. Jednak nadal utrzymuje się tendencja spadkowa w odniesieniu do średnich stawek czynszu w tej lokalizacji. Obecnie wahają się one w granicach 20-22 USD (18- -20 EUR) za mkw. miesięcznie — dodaje Nigel Wade, dyrektor zarządzający CB Richard Ellis Polska.

Stolica Wielkiej Brytanii nadal znajduje się na pierwszej pozycji — londyńska dzielnica West End pozostaje najdroższą lokalizacją biurową na świecie. Koszty najmu metra kwadratowego biura sięgają tu 1,4 tys. EUR rocznie. Drugie miejsce w rankingu to londyńskie City. Pierwsza dziesiątka najdroższych lokalizacji biurowych to głównie miasta europejskie — Paryż, Dublin, Birmingham, Moskwa, Edynburg i Frankfurt. Jedynie pozycję 3 i 5 zajmuje Tokio.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Europejskie miasta są najdroższe