Europunkt z Czechowic poszukuje inwestorów

Dominika Malik
opublikowano: 12-01-2001, 00:00

Europunkt z Czechowic poszukuje inwestorów

Firma Mak, zarządca strefy, przewiduje, że jej budowa pochłonie 960 mln zł

Spółka Mak z Czechowic-Dziedzic, zarządzająca strefą inwestycyjną Europunkt Dolina Wisły, liczy, że do 2007 r. zakończą się w niej wszystkie prace budowlane. Pochłoną one jeszcze 800 mln zł. Firma nadal poszukuje inwestorów, do zagospodarowania pozostało jeszcze około 17 ha.

Strefa inwestycyjna Europunkt Dolina Wisły, którą zarządza Mak z Czechowic-Dziedzic, zostanie w 2001 roku rozbudowana. Spółka podpisała niedawno umowy z kolejnymi sześcioma partnerami, m.in. na budowę stacji paliw, hoteli, parku wodnego i salonów samochodowych.

— Telekomunikacja Polska kończy prace związane z doprowadzeniem sieci kablowej na terenie Europunktu, w grudniu 2000 roku rozpoczęła się budowa salonu samochodowego Toyoty, a w styczniu 2001 r. Shell Gaz Polska ma zamiar zainwestować w stację nalewaków. Zainteresowana inwestycjami jest również Netia — wylicza Kazimierz Leśniak, koordynator ds. Europunktu firmy Mak.

Zagospodarowanie strefy w Czechowicach-Dziedzicach, która znajduje się po obu stronach trasy A-1, trwa z przerwami od 1991 r. Do tej pory, za około 160 mln zł, zabudowany został obszar o powierzchni 8,5 ha.

Po stronie południowej Europunktu działa już stacja paliw Jet i restauracja McDonald’s. Natomiast po stronie północnej — stacja paliw Shell, restauracja Burger King, warsztaty naprawy pojazdów, myjnia, jest też ścieżka rowerowa Regina, hipodrom oraz przystań kajakowa i rowerów wodnych. Po obu stronach wybudowano także część parkingów.

Strefa zajmuje łącznie powierzchnię 36 ha i skupiać ma 64 obiekty handlowe i usługowe.

— Spodziewamy się, że do 2007 r. firmy zainwestują w Dolinie Wisły około 800 mln zł — mówi Kazimierz Leśniak.

Zatrudnienie znalazło w strefie już 240 osób.

Odprawy i park

Najważniejszą częścią strony południowej Europunktu ma być biuro odpraw samochodów ciężarowych, oparte na niemieckiej technologii, w systemie pociągów Rolla.

— Jest to międzynarodowe rozwiązanie, które udrożni przepływ samochodów na przejściu granicznym w Cieszynie. Liczymy, że dziennie odjeżdżać będzie 10 pociągów z 25 ciężarówkami. Wszelkie formalności będą przeprowadzane w punkcie celnym, który także znajdzie się w strefie. 15 lutego 2001 r. przedstawimy wstępny projekt finansowo-inwestycyjny — zapowiada Kazimierz Leśniak.

Po stronie północnej ważnym punktem będzie centrum rekreacyjno-kąpieliskowe Dolwis. Jego budowa ruszyć ma we wrześniu 2001 r. Koszt inwestycji szacowany jest na 80 mln zł. Kapitał ma wnieść korporacja francuska, która chce przeznaczyć dodatkowo 7 mln zł na budowę dróg i dojazdów do obiektu. Głównym punktem centrum ma być park wodny o powierzchni użytkowej 9 tys. mkw., w którym znajdą się m.in. cztery zjeżdżalnie i trzy baseny: sportowy, z falą morską i słoną wodą, oraz rzeka. Obok parku przewiduje się budowę trzech hoteli: kempingowego, klasy lux oraz turystycznej.

Dalsze plany

Do zagospodarowania pozostało jeszcze około 17 ha. Zgodnie z opracowanym przez Mak planem, do 2007 r. ma powstać w Europunkcie Dolina Wisły biuro turystyczne, punkty telefoniczno-faksowe, fast food, punkty zakładów ubezpieczeń oraz pawilon sanitarny.

— Znajdą się one po stronie południowej naszej strefy, natomiast na północy mają zostać wybudowane: pole namiotowe, kino samochodowe, plac zabaw dla dzieci, fast-food, dwa salony samochodowe i dwie stacje paliw. Ponadto w planach jest budowa salonu rowerów, punktu pomocy drogowej PZM-SOS Assistance i punktu kosmetyczno-lakierniczego dla samochodów, firmy Debeer Car Pefinishes z Holandii — wymienia Kazimierz Leśniak.

Swoje siedziby mają tam mieć również oddziały Postbank i Mobilbank-EBS oraz organizacja Ruch Rowerowy. Planowana jest także budowa marketu TTW Dom i Ogród.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Europunkt z Czechowic poszukuje inwestorów