Eurozłoty będzie testować 4,60

  • PAP
opublikowano: 11-08-2021, 17:11

W kolejnych dniach kurs EUR/PLN może ponownie testować poziom 4,60 - powiedział PAP Biznes analityk BNP Paribas Wojciech Stępień. Jego zdaniem, rentowności obligacji 10-letnich wciąż mają przestrzeń, żeby wzrosnąć do 1,9 proc.

"Na przebieg notowań podczas dzisiejszej sesji wpływ mają dwa główne tematy. Informacje dotyczące tego, co dzieje się w rządzie nieco szkodziły złotemu na początku sesji, z kolei nieco lepsze od oczekiwań informacje dotyczące inflacji w Stanach przełożyły się na odbicie złotego w okolice 4,58/EUR. Myślę, że w kolejnych dniach będziemy dalej testować poziom 4,60/EUR i właśnie spodziewam się ruchów w tym kierunku. Niepewność polityczna w kraju może w bardzo krótkim terminie szkodzić złotemu" - powiedział Stępień.

"Wzrosty powyżej poziomu 4,60 są możliwe, ale nie wydaje mi się, żeby kurs mógł wzrosnąć bardzo wysoko. Raczej pozostanie blisko górnego ograniczenia przedziału 4,56-4,60 do końca tygodnia" - dodał.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

W środę zastępca rzecznika ugrupowania Jan Strzeżek poinformował, że decyzją Zarządu Krajowego Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę, a parlamentarzyści Porozumienia odejdą z klubu PiS i utworzą koło parlamentarne.

Decyzja zapadła po tym, jak we wtorek premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o odwołanie lidera Porozumienia Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii. Po odwołaniu Gowina dymisję złożyli wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii: Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak. Podobną decyzję podjęli wiceszef MEiN Wojciech Murdzek oraz wiceszef MON Marcin Ociepa.

Departament Pracy USA podał w komunikacie, że ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w lipcu wzrosły o 0,5 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 5,4 proc. Oczekiwano +0,5 proc. mdm i +5,3 proc. rdr.

RYNEK DŁUGU

"Odbicie rentowności na rynkach bazowych minimalnie przyhamowało po danych o inflacji. Uważam jednak, że rynek nie będzie się długo koncentrował na tym odczycie. (…) W kontekście polskich obligacji 10-letnich wydaje mi się, że wciąż istnieje przestrzeń do krótkoterminowego ruchu w górę w okolicę 1,9 proc." - powiedział PAP Biznes analityk BNP Paribas.

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikuje szacunek PKB Polski za II kw. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacują, że w II kw. polska gospodarka wzrosła o 11 proc. w ujęciu rdr.

"Piątkowe dane nie powinny mieć dużego znaczenia, raczej potwierdzą mocne ożywienie w II kw. i nic nie zapowiada, żeby miały być słabe" - powiedział Wojciech Stępień.

W ramach emisji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał w środę obligacje FPC0328 oraz FPC0631 za 711,5 mln złotych.

W środę po południu rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich zniżkują o 1,5 pb, do poziomu 1,357 proc., a niemieckich pozostają na poziomie -0,456 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane