Evans mniej „gołębi” niż Yellen, dolar odrabia straty

  • Marek Rogalski
opublikowano: 30-03-2016, 17:33

W wywiadzie udzielonym telewizji CNBC szef oddziału FED w Chicago, mający zwyczajową łatkę „gołębia” dał wprawdzie do zrozumienia, że globalne ryzyka wciąż się utrzymują, ale jednocześnie zaznaczył, że małe jest prawdopodobieństwo powrotu do spadków inflacji, a gospodarka mogłaby znieść minimum dwie podwyżki stóp w tym roku.

 Słowa Evansa nie są zupełną nowością, podobnie mówił przed Wielkanocą, ale w zestawieniu z wczorajszą „gołębią” szefową FED mogą nieco zastanawiać. Tak czy inaczej – dla rynku do pretekst do nieznacznego odbicia dolara na głównych układach o czym wspominaliśmy w rannym komentarzu. Dane ADP, jakie napłynęły o godz. 14:15 można uznać za neutralne – z jednej strony odczyt wyniósł 200 tys. wobec oczekiwanych 194 tys., ale z drugiej dane za luty zrewidowano o 9 tys. do 205 tys.

Na głębszą korektę wartości USD w górę miejsca jednak nie ma – pewnym pretekstem mogłyby być piątkowe odczyty Departamentu Pracy, oraz ISM (o ile byłyby bardzo dobre), choć nawet to nie zmieniłoby raczej znacząco oczekiwań rynku, co do tego, że do wakacji podwyżki stóp procentowych w USA nie będzie.

W przypadku EUR/USD wpływ mogły mieć dane nt. inflacji HICP w Niemczech, która w marcu odbiła do 0,1 proc. r/r z -0,2 proc. r/r w lutym (oczekiwano -0,1 proc. r/r). To, że odczyt będzie lepszy można było jednak wywnioskować już ze wstępnych danych z poszczególnych landów, jakie spływały od rana. Także ważniejsze mogą być jutrzejsze dane HICP dla całej strefy euro o godz. 11:00.

Analiza techniczna EURUSD pokazuje, że psychologiczna bariera 1,13 jest broniona, chociaż kluczowy rejon to strefa 1,1250-75. Dopiero jej złamanie mogłoby sugerować formowanie się mocniejszego szczytu w okolicach 1,1338-42. Inaczej te okolice szczytu najprawdopodobniej zostaną złamane w najbliższych dniach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, Główny analityk walutowy, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Polecane