Evergrande znów na krawędzi, kurs ponownie pikuje

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-12-2021, 06:01

Poniedziałkowe notowania przynoszą ponowne tąpnięcie kursu akcji China Evergrande Group. Zszedł on do ponad 11-letniego minimum po informacjach o problemach z realizacją zobowiązań, informuje Reuters.

fot. Qilai Shen/Bloomberg

Do niedawna jeden z największych deweloperów nieruchomości w Chinach ponownie boryka się z wizją bankructwa, a jak sądzą eksperci, do ratowania nie tyle przedsiębiorstwa, ale całego systemu finansowego będzie zmuszone włączyć się państwo.

Tym razem chodzi o problem z realizacją wypłaty za kupon od obligacji o wartości 82,5 mln USD, której to termin 300dniowej karencji mija w poniedziałek.. Tymczasem już w miniony piątek wierzyciele ponoć zażądali 260 mln USD, zaś spółka stwierdziła, że nie jest w stanie zagwarantować odpowiednich środków.

Zobowiązania Evergrande wynoszą ponad 300 mld USD co stanowi około 2 proc. chińskiego PKB. Upadek dewelopera oznaczałby wstrząs dla całego systemu finansowego w Chinach na zasadzie domina.

Podczas poniedziałkowej sesji kurs akcji przedsiębiorstwa spadł o 12 proc. do najniższego poziomu od maja 2001 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane