Exatel chce w I kwartale 2006 r. uruchomić sieć WiMAX

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 16:01

Spółka telekomunikacyjna Exatel chce w I kwartale 2006 roku komercyjnie zacząć świadczyć usługi poprzez sieć radiową WiMAX - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w Exatelu Jarosław Starczewski.

Spółka telekomunikacyjna Exatel chce w I kwartale 2006 roku komercyjnie zacząć świadczyć usługi poprzez sieć radiową WiMAX - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w Exatelu Jarosław Starczewski.

Spółka chce za pomocą sieci WiMAX konkurować z operatorami telefonii stacjonarnej, w tym z Telekomunikacją Polską, dostarczając usługi telefonii internetowej oraz dostępu do internetu.

"Obecnie działa już nasza pierwsza stacja bazowa WiMAX w Warszawie. W ciągu dwóch miesięcy uruchomimy dwie kolejne stacje: w Poznaniu i w Krakowie" - powiedział Starczewski. Zaznaczył, że Exatel na razie testuje sprzęt potencjalnych dostawców. Do końca roku chce wyłonić dwóch z nich.

Do połowy 2006 r. Exatel chce uruchomić stacje bazowe w ponad 37 miastach i tym samym mieć w zasięgu swojej sieć ok. 40 proc. populacji Polski. Sieć ma powstawać w oparciu o istniejącą już infrastrukturę łączy radiowych Exatela, działającą na częstotliwości 3,5 GHz.

Według Starczewskiego, na początek Exatel będzie chciał przenieść do sieci WiMAX abonentów korzystających z usług telefonii stacjonarnej w operatorze NOM, wchodzącej w skład grupy Exatela. Zgodnie z planami zaprezentowanymi na konferencji, pod marką NOM mają być świadczone usługi telefonii internetowej dla klientów indywidualnych, a pod marką Exatela - dla klientów biznesowych.

"Chcemy także wykorzystać do zdobywania nowych klientów usługę przenoszalności numerów w sieciach stacjonarnych, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2006 roku" - powiedział Starczewski. Dodał, że Exatel jest gotów płacić dużym klientom biznesowym za rozmowy przychodzące na ich numery.

Poinformował także, że Exatel nie chce sam świadczyć usług telefonicznych, ale chce także skorzystać z pomocy wirtualnych operatorów. Jednym z nim ma być giełdowa spółka Internet Groups (IG).

Jak zapowiedział podczas konferencji prezes IG Józef Jędrzejczyk, spółka chce świadczyć usługi telefonii internetowej nie tylko poprzez sieć WiMAX Exatela, ale także poprzez internet dostarczany inną drogą (poprzez kabel). Wykorzysta do tego swój komunikator internetowy, przez który do tej pory świadczyła usługi telefonii internetowej - Halonet. Wszystkie numery telefonów klientów IG będą miały numerację Exatela.

IG przygotowuje kampanię reklamową swoich nowych usług dla klientów indywidualnych i biznesowych, na którą wyda do końca roku ok. 200 tys. zł.

"Nasza infrastruktura pozwoli nam obsłużyć ok. 50 tys. użytkowników telefonii internetowej. Inwestycje w infrastrukturę przewidujemy, gdy nasze zasoby będą się wyczerpywały" - powiedział Jędrzejczyk.

Exatel to spółka powstała z połączenia dwóch operatorów telekomunikacyjnych: Tel-Energo i Telbanku. Prawie 95 proc. jej akcji mają Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Internet Group to giełdowa spółka działająca na rynku internetowym.

Telefonia internetowa (VoIP) to technologia pozwalająca na przesyłanie głosu poprzez internet. Jest znacznie tańsza niż tradycyjna telefonia stacjonarna czy komórkowa. W Polsce można uzyskać własny numer telefonu internetowego, zgody z planem numeracji krajowej. Dzięki temu można na niego dzwonić nie tylko z innego telefonu internetowego, ale także z telefonów stacjonarnych i komórkowych.

WiMAX to technologia zapewniająca bezprzewodowy dostęp do internetu drogą radiową, charakteryzuje się dużą szybkością transmisji danych, nawet do 70 Mb/s. Zasięg działania każdej stacji bazowej może wynosić do 50 km.

W sierpniu pierwsze komercyjne usługi dostępu do internetu w sieci WiMAX zaczął świadczyć operator telekomunikacyjny StrefaNET w Bielsku-Białej. Wykorzystanie technologii WiMAX zapowiedział też inny operator telekomunikacyjny - Netia, po tym jak dwie spółki od niej zależne (Netia Globe i Netia Świat) wygrały przetarg na częstotliwości radiowego dostępu abonenckiego 3,6-3,8 GHz. Sieć WiMAX ma umożliwić Netii ekspansję na terenach, gdzie operator nie ma tradycyjnej sieci kablowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane