Exbud zdobył 90 proc. NPBO

Krzysztof Maciejewski
opublikowano: 09-06-1999, 00:00

Exbud zdobył 90 proc. NPBO

Kielecka spółka buduje grupę konkurującą z Budimexem

WIELKI WYŚCIG: Kierowana przez Witolda Zaraskę grupa Exbudu, w skład której wchodzi NPBO, coraz wyraźniej szykuje się do walki o rynek z niedoszłym sprzymierzeńcem — Budimexem. fot. G. Kawecki

Nadodrzańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego ze Szczecina — spółka z grupy kapitałowej Exbudu — podniesie kapitał akcyjny z 2 do 5 mln zł. Nową emisję akcji, podobnie jak poprzednią, przejmie w całości kielecki Exbud, stając się 90-proc. udziałowcem szczecińskiej firmy.

Stosowne zmiany w statucie spółki akcjonariusze mają uchwalić 17 czerwca na WZA. Jeżeli tak się stanie, wówczas pakiet Exbudu w NPBO wzrośnie z 77 do ponad 90 proc. udziałów.

Posunięcie Exbudu należy traktować jako kolejny krok na drodze do stworzenia grupy konkurującej z Budimexem. Obok przynoszących kapitałowe wzmocnienie zakupów akcji GPRD i planowanej fuzji z warszawskim Mostostalem, dla Exbudu ważna jest ekspansja terytorialna. Podobną planuje też Budimex.

— Dzięki przejęciu NPBO uzyskamy dostęp do jednego z najbardziej atrakcyjnych kapitałowo regionów Polski — uważa Grzegorz Oberda, członek zarządu Exbudu.

Walka o terytorium

Rywalizacja Exbudu i Budimexu o zdobycie kolejnych przyczółków w kraju dopiero się zaczyna. Obu potentatów łączy znacznie więcej niż tylko marzenie o dominacji. Exbud nadal ma 11-proc. pakiet udziałów w Budimeksie, który miał stać się zalążkiem przyszłej fuzji. Jednak pomysł połączenia dwóch największych holdingów budowlanych dość szybko się rozwiał i spółki poszły własnymi drogami. Grupę Exbudu tworzy dziś ponad 30 spółek zależnych. Chociaż od kilku lat działalność holdingu skupia się na budownictwie i handlu, jednak podległe mu firmy nadal cechuje duża różnorodność. W skład grupy wchodzą np. wydawcy kieleckiego dziennika ,,Głos Ludu” i właściciele lokalnej kieleckiej stacji radiowej. Działalność usługowa spółek holdingu obejmuje zarówno nauczanie języków obcych, jak i tworzenie serwisu informatycznego.

— Strategia Exbudu zakłada, że w ciągu pięciu lat pozbędziemy się tych części majątku, które nie są związane z budownictwem — zapowiada Grzegorz Oberda.

Budowanie nad Odrą

Przychody netto ze sprzedaży kieleckiego holdingu w 1998 roku wyniosły ponad 1,7 mld zł, a zysk netto sięgnął 40,4 mln zł.

Exbud wszedł kapitałowo do NPBO w lutym. Szczecińska spółka powstała w 1990 roku na bazie państwowej firmy istniejącej od 1951 roku. NPBO jest generalnym wykonawcą obiektów budownictwa ogólnego, przemysłowego i inżynieryjnego. Znaczny udział w jej dochodach stanowi budowa oczyszczalni. Do ważniejszych obiektów wykonanych przez NPBO należą m.in. baza promów morskich PŻB w Świnoujściu i budynek ZUS w Szczecinie. Obecnie firma buduje biurowiec Alfa Plaza w Gdyni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Exbud zdobył 90 proc. NPBO