Experior dostrzega potencjał w maluchach

Fundusz venture capital pomoże małym i średnim firmom w analizie danych. Dokapitalizuje też spółkę działającą w segmencie marketingu POS.

Koniec roku jest bardzo pracowity dla Experiora. Fundusz venture capital zakończył właśnie rozmowy z dwiema spółkami działającymi w segmencie małych i średnich firm — Algolytics i Inex System.

Algolytics zajmuje się gorącą w branży technologicznej specjalizacją — analizą big data. Chce udostępniać narzędzia do analizowania danych z obszaru marketingu i sprzedaży, zarządzania ryzykiem, windykacji, wykrywania nadużyć aż po HR małym i średnim firmom, których nie stać na opracowanie technologii na miarę. To perełka wśród start-upów — w jego akcjonariacie jest już fundusz Giza Polish Venture.

— Spółka ma innowacyjną technologię, która z naszą pomocą będzie mogła dalej się rozwijać, a produkt będzie można komercjalizować na szerszą skalę — mówi Marzena Bielecka, partner zarządzający w Experior Venture Fund. Na 2016 r. Algolytics planuje rozwój m.in. na rynkach amerykańskim i brytyjskim.

— Już odnosi tam pierwsze sukcesy. To wstęp do szerszej ekspansji zagranicznej — mówi Kinga Stanisławska, założycielka i partner zarządzający w Experior Venture Fund.

Druga inwestycja Experiora to rzadki przypadek, gdy funduszventure capital angażuje się w niewielką firmę działającą w tradycyjnym sektorze gospodarki. Inex System produkuje i sprzedaje w całej UE meble do systemów reklamowych instalowanych w punkcie sprzedaży (POS). Experior przewiduje, że słabnącemu przywiązaniu do marki i nasilającej się tendencji podejmowania decyzji zakupowych w punkcie sprzedaży będzie towarzyszył wzrost znaczenia sposobu ekspozycji towarów. Inex System ma rosnąć szybciej niż rynek.

— Wykorzystywaliśmy już maksimum mocy produkcyjnych. Teraz będziemy mogli zdecydowanie je zwiększyć i dotrzeć do szerszego grona odbiorców — mówi Piotr Siudak, prezes Inex Systemu. Spółka miała słabe wyniki finansowe, ale w 2014 r. przeszła restrukturyzację i jest rentowna na poziomie operacyjnym. Pieniądze od Experiora przeznaczy na rozbudowę parku maszynowego, wzmocnienie kadr i zasilenie kapitału obrotowego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Experior dostrzega potencjał w maluchach