Exxon ugiął się i obniżył cenę LNG

aktualizacja: 11-09-2017, 08:05

ExxonMobil obniżył cenę LNG, które dostarcza w ramach 20-letniego kontraktu Indiom, co jest złym znakiem dla dostawców, świadczącym od nadpodaży paliwa, donosi Reuters.

Indyjski minister ds. ropy, Dharmendra Pradhan, pochwalił się, że rząd zdołał renegocjować z ExxonMobil cenę LNG z kontraktu zawartego w 2009 roku na dostawę ok. 1,5 mln ton LNG rocznie. Ben Wilson, analityk RBC napisał, powołując się na źródła rynkowe, że amerykański koncern ma dostać 15 proc. mniej.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Reuters zwraca uwagę, że długoterminowe kontrakty są rzadko renegocjowane na rynku LNG. Zgoda na to dużego dostawcy pokazuje, jak podaż z nowych instalacji LNG w Australii i USA przez ostatnie dwa lata zmieniła rynek.

- Trend jest ogólnie negatywny dla sprzedających, bo są zmuszani do większej elastyczności wobec nabywców, aby utrzymać się na ich rynku – powiedział Saul Kavonic, analityk z Wood Mackenzie.

Ben Wilson z RBC uważa, że ExxonMobil prawdopodobnie „wybrał mniejsze zło”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Exxon ugiął się i obniżył cenę LNG