ExxonMobil będzie sprzedawać gaz z Sachalinu do Chin

02-11-2004, 12:14

Amerykański koncern naftowy ExxonMobil prowadzi negocjacje z jedną z firm chińskich w sprawie sprzedaż Chinom gazu ze złóż, jakie Amerykanie eksploatują w rejonie rosyjskiego Sachalinu. W przypadku finalizacji transakcji, wielkim przegranym będzie Japonia, która miała być głównym odbiorcą gazu z sachalińskich złóż.

Japoński minister handlu Shoichi Nakagawa przyznał we wtorek, że w tej sprawie rozmawiał z przedstawicielem zarządu amerykańskiej spółki Lee Raymondem.

"Przypuszczam, że chciał on specjalnie poinformować nas, że w negocjacjach bierze udział jeszcze jedna strona - Chiny" - powiedział minister.

Nakagawa określił taki zwrot koncernu jako "nie w porządku".

Amerykański koncern realizuje obecnie projekt "Sachalin I", zakładający eksploatację ropy i gazu na Dalekim Wschodzie Rosji.

W ubiegłym tygodniu gospodarczy dziennik japoński "Nihon Keizai Shimbun" informował o wszczęciu negocjacji ExxonMobil z chińską firmą naftową, National Petroleum Corp. Według gazety, kontrakt z Chinami miałby być sfinalizowany na przełomie roku, a pierwsze dostawy - poprzez specjalnie zbudowany gazociąg - dotarłyby do Chin w 2008 r.

Wcześniejsze ustalenia zakładać miały sprzedaż całego wydobycia Japonii. Planowano też zbudowanie bezpośredniego gazociągu z Sachalinu do Japonii o długości 1500 kilometrów.

W rejonie Sachalinu poszukiwania nowych złóż ropy i gazu prowadzi też konsorcjum brytyjsko-holenderskie Royal Dutch Shell, realizujące projekt "Sachalin II". Zawarło ono już konkretne kontrakty z Japonią.

W połowie października porozumienie o dostawach gazu z Rosji do Chin podpisał rosyjski koncern Gazprom.

Dynamicznie rozwijające się Chiny potrzebują coraz więcej surowców. Potrzeby zużycia gazu w Chinach do 2010 roku szacuje się na co najmniej 20 miliardów metrów sześciennych rocznie. Do tej pory Chiny nie korzystały z rosyjskiego gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / ExxonMobil będzie sprzedawać gaz z Sachalinu do Chin