Fabryka Watt w połowie drogi

MAG
opublikowano: 26-05-2010, 00:00

Jeden z największych w Europie zakładów kolektorów słonecznych ruszy jesienią.

Jeden z największych w Europie zakładów kolektorów słonecznych ruszy jesienią.

Watt, polski producent kolektorów słonecznych, buduje drugą fabrykę. I to nie byle jaką.

— To będzie jeden z największych tego typu zakładów w Europie. Fabryka będzie miała 25 tys. mkw. powierzchni. Zaczęliśmy budowę w sierpniu ubiegłe- go roku, jesteśmy już w połowie prac — mówi Arkadiusz Nagięć, prezes LNG Union, firmy, która projektowa- ła i buduje zakład w kon- sorcjum z RABA 2 z Ja- worzna.

Fabryka powstanie w Sos-nowcu na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

— Chcemy rozpocząć produkcję już na przełomie sierpnia i września — zaznacza Sebastian Musiał z firmy Watt.

Produkcja zostanie przeniesiona z obecnego zakładu w Piekarach Śląskich, również na terenie KSSE, gdzie Watt zatrudnia 100 osób i produkuje rocznie 24 tys. kolektorów słonecznych (płaskich, przypominających szybę, i próżniowych, w kształ- cie litery "U"). Moce pro- dukcyjne nowej fabryki to 300 tys. kolektorów rocznie. Ale większe moce nie oznaczają większego zatrudnienia.

— Linie produkcyjne będą w pełni zautomatyzowane. Dlatego nie jest konieczny wzrost zatrudnienia — wyjaśnia Sebastian Musiał.

To nie był łatwy projekt. Firma zdecydowała się na budowę w momencie, gdy o kredyt było bardzo trudno. Udało się. Spółka Watt uzyskała też dofinansowanie z unijnego programu — i to całkiem niemałe, bo na 19,8 mln zł. Ale podczas budowy napotkała jeszcze inne problemy.

— Fabryka powstaje na terenach pokopalnianych i warunki gruntowe były trudne — przyznaje szef LNG Union.

— Z tego powodu koszty inwestycji, szacowane pierwotnie na 50 mln zł, wzrosły do 59 mln zł — dodaje Sebastian Musiał.

Watt już dziś ma w Europie mocną pozycję. Połowa produkcji trafia na eksport: do Włoch, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Belgii, Szwecji, Litwy, na Łotwę, Słowa- cję, Ukrainę, Węgry i do Austrii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu