Facebook znowu wydaje miliardy

ŁO, Bloomberg
opublikowano: 26-03-2014, 09:29

Gigantyczny portal społecznościowy kupił firmę Oculus, popularnego producenta okularów wirtualnej rzeczywistości.

Facebook poinformował, że kupuje za 2 mld USD w gotówce i akcjach firmę Oculus. To mocne wejście najpopularniejszego portalu społecznościowego świata na rynek sprzętu hardware do ubierania.  

Okulary Oculusa fot. Oculus
Okulary Oculusa fot. Oculus
None
None

Oculus opracował urządzenie o nazwie Rift, które przypomina gogle narciarskie. Okulary wirtualnej rzeczywistości są ubierane przez graczy komputerowych i dają poczucie, jakby było się w środku gry. Podobny projekt zaprezentował ostatnio koncern Sony, który przekazał programistom gadżet rozwijany pod nazwą „Projekt Morfeusz”. 

Mark Zuckerberg poinformował, że Facebook przygląda się platformom przyszłości, a Oculus ma szansę na stworzenie najbardziej społecznej platformy, która zmieni nasz sposób pracy, gry i komunikacji.  

Facebook zgodził się zapłacić za przejęcie Oculusa 400 mln USD w gotówce, a resztę w 23,1 mln swoich akcji. W przypadku osiągnięcia zakładanych celów wypłaci firmie dodatkowe 300 mln USD. To kolejna spora transakcja portalu, z którego korzysta ponad miliard użytkowników na całym świecie, bo w zeszłym miesiącu koncern kupił producenta aplikacji WhatsApp za 19 mld USD.  

Portal społecznościowy jest na rynku dopiero 10 lat, w maju 2012 r. wszedł na nowojorską giełdę. Agencja Bloomberg podaje, że Facebook dokonał do tej pory ponad 40 przejęć.  

Akcje firmy zyskały w tym roku już 19 proc., a na zamknięciu wtorkowej sesji, ale przed ogłoszeniem transakcji dotyczącej Oculusa, kosztowały prawie 65 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, Bloomberg

Polecane