Faktoring nie zwalnia tempa

opublikowano: 24-10-2019, 22:00

Usługa cieszy się coraz większym zainteresowaniem firm. Od początku roku obroty faktorów wzrosły o 21 proc.

Polski Związek Faktorów (PZF) poinformował o wynikach sektora za ostatnie dziewięć miesięcy. Okazuje się, że rynek zanotował w tym czasie wzrost obrotów o jedną piątą. Firmy zrzeszone w PZF nabyły wierzytelności wynikające z faktur wystawionych przez krajowe firmy o łącznej wartości 205,7 mld zł. Rok temu kwota ta sięgała 170,6 mld zł. W pierwszych trzech kwartałachtego roku polskie firmy przekazały do sfinansowania blisko 12 mln faktur. Najpopularniejszą formą faktoringu, podobnie jak na innych rozwiniętych rynkach europejskich, trwale stał się faktoring pełny. Zainteresowanie nim szczególnie dynamicznie rośnie w obrocie krajowym. Ta forma finansowania umożliwia szybki dostęp do pieniędzy na bieżącą działalność połączony z ochroną przed brakiem zapłaty za dostarczone towary lub usługi ze strony kontrahentów. Podmioty zrzeszone w PZF objęły w ciągu trzech kwartałów 2019 r. blisko 107,1 mld zł wierzytelności, co stanowi 52 proc. obrotów całego rynku.

— Tym, co wymaga poprawy, jest przekonanie większej grupy eksporterów do naszych usług. Obecnie faktoring międzynarodowy rośnie wolniej niż krajowy. Stanowi ok. 16 proc. obrotów. Tymczasem na rynkach rozwiniętych jego udział przekracza 20 proc. — mówi Sebastian Grabek, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów.

Jeśli chodzi o ujęcie sektorowe — z usług firm faktoringowych najczęściej korzystają przedsiębiorstwa produkcyjne i dystrybucyjne.

— Utrzymanie płynności finansowej w ich przypadku decyduje o przetrwaniu lub rozwoju. Takie firmy, aby móc się rozwijać w warunkach sezonowości, potrzebują większej gotówki do wykorzystania na bieżącą działalność. Dzięki niej mogą szybko regulować własne zobowiązania oraz zaoferować kontrahentom więcej czasu na zapłatę faktur — tłumaczy Sebastian Grabek.

16,7 tys. Tyle firm korzysta obecnie w Polsce z usługi faktoringu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy