Fala wielkich projektów w łódzkiej strefie

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 05-10-2007, 00:00

Niemiecki Euroglas zainwestuje 750 mln zł, a giełdowy ATM — 380 mln zł. Panowie, tak trzymać!

Inwestycje Firmy wydadzą 1,7 mld zł i stworzą 2,3 tys. miejsc pracy

Niemiecki Euroglas zainwestuje 750 mln zł, a giełdowy ATM — 380 mln zł. Panowie, tak trzymać!

Dziś zezwolenie na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dostaje giełdowy Ruch.

— Firma będzie prowadzić na 2-hektarowej działce usługi dystrybucji prasy, segregowania oraz działalność kurierską, przeładunku i magazynowania towarów. To na ten drugi projekt dostaje zezwolenie — mówi Marek Cieślak, prezes ŁSSE.

Ruch ma dziś w Łodzi oddział dystrybucji prasy, w którym zatrudnia 300 osób. Przeniesie go do strefy. W związku z poszerzeniem działalności zatrudni jeszcze 40 osób. Cała inwestycja to 16 mln zł.

To jednak przygrywka do dużych projektów.

Informatycy i naczepy

Do łódzkiej strefy wejdą wkrótce i inne giełdowe spółki, i to z o wiele wyższymi inwestycjami. W Warszawie rozrasta się ATM. Firma wybuduje centrum innowacji i rozbuduje centrum telekomunikacyjne ATMAN-Grochowska. Inwestycja za 380 mln zł ma stworzyć ośrodek nowoczesnych usług wykorzystujących współczesne technologie telekomunikacyjne i informatyczne.

— Jak widać, projekty usługowe trafiają nie tylko do Wrocławia i Krakowa. Poza tym to polska spółka giełdowa, a na dodatek kolejny projekt łódzkiej strefy w Warszawie — komentuje Marek Cieślak.

Inwestycję planuje też producent naczep i przyczep do ciężarówek, który czeka właśnie na zatwierdzenie prospektu emisyjnego — Wielton. Przedstawiciele firmy mówili niedawno w „PB”, że za kilkadziesiąt milionów złotych, które chcą zebrać na giełdzie, mogą albo zbudować zakład, albo przejąć jakąś firmę. Decyzja miała zapaść w ciągu 1-2 lat. Na pewno 33,37 mln zł firma wyda na budowę hali lakierniczej w Wieluniu i wprowadzenie systemu lakierowania metodą AirCoat.

Huta za 200 mln EUR

Największy projekt planowany w łódzkiej strefie to inwestycja niemieckiej firmy Euroglas, która w gminie Ujazd chce wydać 200 mln EUR (754 mln zł). Firma długo szukała lokalizacji w całej Europie Środkowej i Wschodniej.

— Huta szkła to dobre, stabilne miejsca pracy, bo zakład będzie funkcjonował tak długo, jak długo będzie działał piec, czyli kilkadziesiąt lat — mówi prezes ŁSSE.

Do strefy chcą też wejść dwie firmy odzieżowe: Ferax-Iril z rajstopami GATTA i Filati — producent bezszwowej bielizny i odzieży sportowej. Będą też inwestorzy z branży meblarskiej: PROFIm i Correct (o tym projekcie „PB” informował dwa tygodnie temu). Inwestuje też Danfoss, duński producent urządzeń regulacyjnych i kontrolno-pomiarowych, o którego planach „PB” pisał w kwietniu tego roku. Pod Łodzią powstaną także dwa nowe centra logistyczne: Logistics Services i Flex-tronics Logistics. Drugi projekt w strefie planuje firma PPHU Jacek Sukiennik, która niedawno odebrała pierwsze zezwolenie. Wszystkie inwestycje oznaczają 1,7 mld zł i 2,3 tys. miejsc pracy.

Zmiana kategorii

ŁSSE ma się jeszcze powiększyć o tereny w Rawie Mazowieckiej, Ostrzeszowie, Kutnie, Radomsku i Turku.

— Dzięki temu poszerzeniu strefa będzie miała 900 ha i zmieni się z małej w średnią — podsumowuje Marek Cieślak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu