Falck wszedł do Erminusa

Artur Niewrzędowski
23-11-1999, 00:00

Falck wszedł do Erminusa

Duński koncern konsoliduje w Polsce branżę ochroniarską

ZINTEGROWANA EKSPANSJA: Inwestycje Falcka w krajową branżę ochroniarską wpłyną na zmianę jej imageŐu. Będziemy nie tylko chronić nieruchomości i ludzi, ale także działać w zakresie zintegrowanego systemu ratowniczego — zapewnia Jacek Ziółkowski, dyrektor generalny Falck Sezam. fot. Grzegorz Kawecki

Falck A/S, duński koncern ratowniczy, nabył udziały w warszawskiej Agencji Ochrony Mienia Erminus. Wartość transakcji jest utrzymywana w tajemnicy. Po jej akceptacji przez UOKiK powstanie największa prywatna instytucja ochrony osób i mienia w Polsce.

Notowany na giełdzie w Kopenhadze Falck zrobił kolejny krok na drodze ekspansji w Polsce. Po przejęciu jesienią ubiegłego roku Systemu Ochrony Sezam koncern przejął warszawską Agencję Ochrony Mienia Erminus. Falck nabył udziały od Tadeusza Kuflińskiego i Grzegorza Ekierta, właścicieli spółki ochroniarskiej.

— Od blisko dwóch lat prowadziliśmy rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Wybraliśmy Falcka, ponieważ zaoferował najlepsze warunki — mówi Grzegorz Ekiert, wiceprezes Erminusa.

Dotychczasowi właściciele Erminusa będą nadal pracować w spółce. Falck podpisał z nimi kilkuletnie kontrakty.

Zadecyduje urząd

Sfinalizowania transakcji można się spodziewać za kilka tygodni, bowiem w sprawie musi wypowiedzieć się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

— Inwestycje zarówno w System Ochrony Sezam, jak i w Erminusa umożliwiają stworzenie pierwszego w Polsce, i do tej pory jedynego, zintegrowanego systemu usług z zakresu ochrony zdrowia, ratownictwa i security — zapewnia Jacek Ziółkowski, dyrektor generalny Falck Sezam.

Nie chciał on jednak ujawnić ceny, za którą duński koncern przejął Erminusa, spółki o rocznych przychodach przekraczających 29 mln zł. Powiedział jedynie, że Falck prowadzi zaawansowane rozmowy w celu przejęcia kolejnych spółek z branży.

Kłopoty Sezamu

W Polsce działa kilkaset firm ochroniarskich. Branża jest bardzo rozdrobniona i okryta złą sławą. Również Falck Sezam przeżywa trudności. MSWiA przed kilkoma dniami ograniczyło spółce koncesję na prowadzenie usług ochrony osób i mienia. Falck Sezam zamierza w najbliższych dniach odwołać się jednak w tej sprawie do NSA. Do czasu rozpatrzenia odwołania spółka może prowadzić działalność w dotychczasowym zakresie lub skorzystać z koncesji spółki córki — Ratownictwa Falck ze Szczecina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Niewrzędowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Falck wszedł do Erminusa