Falują nastroje na europejskich giełdach

WST
opublikowano: 21-01-2010, 12:47

Przedpołudniowa część czwartkowych notowań na europejskich parkietach toczyła się pod wyraźne dyktando strony podażowej, która zepchnęła indeksy poniżej środowych zamknięć, choć sam początek dnia była dosyć optymistyczny. Dopiero wczesnym popołudniem zaobserwować można było zmianę tendencji.

Obecnie wskaźniki odrobiły straty i znów wyszły nad kreskę. Z trzech największych parkietów, nie dotyczy to jednak giełdy w Londynie.

Widoczne jest wyczekiwanie inwestorów na kolejne dane makro zza oceanu i kolejną porcję raportów kwartalnych, w tym banku Goldman Sachs, który jeszcze przed otwarciem handlu na Wall Street pochwalić się ma swoimi dokonaniami.

Znów w niełasce graczy znalazły się papiery greckich przedstawicieli sektora finansowego. Spada m.in. kurs akcji EFG Eurobank Ergasis, po tym jak dyrektor zarzadzający zapowiedział, że pierwsza połowa 2010 r. będzie bardzo trudna. Zniżkowały też notowania National Bank of Greece i Piraeus Bank.

Powody do  niezadowolenia mają akcjonariusze TomTom, holenderskiego producenta systemów nawigacyjnych. Kurs momentami zniżkuje o 10 proc. po tym jak Nokia, fiński producent telefonów komórkowych zapowiedziała wprowadzenie darmowego systemu nawigacyjnego. Dodatkowo BofA Merrill Lynch Global Research wpisał akcje Tomtom na listę najmniej pożądanych.

W przeciwnym kierunku podąża wycena walorów Enterprise Inns, drugiego pod względem wielkości właściciela pubów w Wielkiej Brytanii. Aprecjacja sięga momentami ponad 11 proc.  To pokłosie niższego niż spodziewali się analitycy spadku zysków.

Na frankfurckim parkiecie w górę podąża kurs Ebay, najbardziej popularnego w USA detalisty internetowego. Zysk kwartalny spółki przebił oczekiwania wsparty dobrymi rezultatami świątecznej sprzedaży i sprzedażą części aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane