Fameg poczeka na ofertę publiczną

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

Fameg poczeka na ofertę publiczną

DUŻA ULGA: Progressowi, którego prezesem jest od kilku dni Grzegorz Pielak, udało się w styczniu rozwiązać rezerwę stworzoną w związku z fatalną umową ze spółką Oakshire.

NFI Progress jako jeden z nielicznych narodowych funduszy inwestycyjnych wykazał w pierwszym kwartale tego roku dodatni wynik finansowy netto. Jego wartość wyniosła jednak tylko 175 tys. zł.

Na wynik ten wpływ miały przede wszystkim zrealizowane zyski z inwestycji (1,3 mln zł) oraz prawie 3,6-milionowe przychody z tytułu dłużnych papierów wartościowych. Dodatkowe 2,3 mln zł zysku, z tym że nie zrealizowanego, pochodziło z wyceny.

Progress wykazał jednak ujemny wynik z inwestycji, na co wpływ miały ujemne przychody funduszu z tytułu udziału w wyniku finansowym netto spółek portfelowych (-2,7 mln zł), a także koszty działalności (4,5 mln zł).

W styczniu zarząd Progressu na podstawie negocjacji z grupą Oakshire postanowił rozwiązać rezerwę wysokości 10 mln zł, jaką utworzył w związku z niekorzystną dla funduszu umową, jaką z tą firmą zawarło konsorcjum Raiffeisen Atkins, zarządzające do listopada ubiegłego roku majątkiem funduszu. Kwota ta została jednak rozliczona w sprawozdaniu za IV kwartał 1998 roku. Fundusz zawarł także z zarządem zwolnionej firmy zarządzającej porozumienie, na mocy którego obie strony zrezygnować miały ze wzajemnych roszczeń wobec siebie.

Pod koniec marca miała się odbyć publiczna subskrypcja akcji jednej ze spółek wiodących funduszu, Zakładów Mebli Giętych Fameg. Cenę emisyjną tych akcji planowano od 29 do 36 zł za walor. Jednak z uwagi na niewielkie zainteresowanie inwestorów zarząd funduszu postanowił przełożyć ofertę. W kwietniu natomiast odbyło się walne Bacutilu, które zdecydowało o likwidacji przedsiębiorstwa. Będzie to prawdopodobnie pierwsza w historii likwidacja spółki publicznej, notowanej na rynku pozagiełdowym CTO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fameg poczeka na ofertę publiczną