Czytasz dzięki

Fantom serca ułatwia diagnozę

opublikowano: 03-08-2018, 11:36

W AGH powstało innowacyjne, multimodalne urządzenie umożliwiające bardziej precyzyjne badania kardiologiczne.

W kardiologii prawidłowa diagnoza jest ściśle związana z jakością wykonywanego obrazowania. Obecnie wzrasta zapotrzebowanie na tzw. aparaty hybrydowe, które pozwalają w tym samym czasie uzyskiwać informację zarówno o anatomii, jak i fizjologii badanego narządu. Dzięki temu możliwe staje się wykrywanie u pacjentów drobnych zmian patologicznych, wraz z dokładną ich lokalizacją, w czasie jednego badania.

Większość polskich szpitali nie ma dostępu do tego typu urządzeń, dlatego istotne jest, aby obrazy ze stosowanej aparatury mogły być nakładane na siebie w taki sposób, aby precyzją nie ustępowały hybrydowym. Aby było to możliwe, aparaty muszą zostać odpowiednio skalibrowane. Do tej pory, każde urządzanie miało swój zestaw fantomów, który nie mógł być w prosty sposób wykorzystany w innej metodzie obrazowania. Możliwość wielokrotnego wykorzystania, przy różnych sposobach badania daje multimodalny fantom serca stworzony w AGH.

Model opracowany przez dr inż. Katarzynę Matusiak, wykorzystywany przez krakowskie szpitale, przypomina średniej wielkości akwarium, którego najważniejszym elementem jest mocowane do ścianek serce wykonane ze szkła organicznego. Sztuczny organ, tej samej wielkości co ludzkie serce, jest wykonany z przezroczystego tworzywa o gęstości podobnej do ludzkich tkanek. Główną funkcją fantomu jest wskazanie punktu, w którym łączy się prawa i lewa komora serca pacjenta. Dzięki temu można precyzyjne nałożyć uzyskiwane w czasie badania obrazy medyczne. Ponadto urządzenie pozwala stwierdzić, jakie ułożenie pacjenta podczas badania jest najkorzystniejsze, aby wynik był jak najlepszy. W przeciwieństwie do innych fantomów dostępnych na rynku, rozwiązanie z AGH umożliwia identyczne ułożenie pacjenta podczas wszystkich wykonywanych procedur diagnostycznych, takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane