Fantom serca ułatwia diagnozę

opublikowano: 09-08-2018, 22:00

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH) powstał multimodalny fantom serca.

W kardiologii prawidłowa diagnoza jest ściśle związana z jakością wykonywanego obrazowania. Wzrasta zapotrzebowanie na tzw. aparaty hybrydowe, które pozwalają w tym samym czasie uzyskiwać informację zarówno o anatomii, jak i fizjologii badanego narządu. Dzięki temu w czasie jednego badania można wykryć u pacjentów drobne zmiany patologiczne i dokładnie je zlokalizować.

Większość polskich szpitali nie ma dostępu do tego typu urządzeń, dlatego ważne jest, by obrazy ze stosowanej aparatury mogły być nakładane na siebie w taki sposób, aby precyzyjnością nie ustępowałyhybrydowym. Aby było to możliwe, aparaty muszą zostać odpowiednio skalibrowane. Dotąd każde urządzanie miało swój zestaw fantomów, który nie mógł być w prosty sposób wykorzystany w innej metodzie obrazowania. Możliwość wielokrotnego wykorzystania przy różnych sposobach badania daje multimodalny fantom serca stworzony w AGH.

Model opracowany przez dr inż. Katarzynę Matusiak z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH przypomina średniej wielkości akwarium, którego najważniejszym elementem jest mocowane do ścianek serce ze szkła organicznego o gęstości podobnej do tej, jaką mają ludzkie tkanki. Sztuczny organ jest tej samej wielkości, co ludzkie serce. Główną funkcją fantomu jest wskazanie punktu, w którym łączą się prawa i lewa komora serca pacjenta.

Dzięki temu można precyzyjnie nałożyć uzyskiwane w czasie badania obrazy medyczne. Ponadto urządzenie pozwala stwierdzić, jakie ułożenie pacjenta podczas badania jest najkorzystniejsze, by wynik był jak najlepszy. W przeciwieństwie do innych fantomów, rozwiązanie z AGH umożliwia identyczne ułożenie pacjenta podczas wszystkich wykonywanych procedur diagnostycznych, np. rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej.

— Multimodalny fantom serca wykorzystywany jest przez krakowskie szpitale, m.in. 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką. Badania prowadzone z wykorzystaniem modelu są również podstawą doświadczalną dla prac dyplomowych studentów fizyki medycznej Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH — podkreśla dr inż. Katarzyna Matusiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy