FAP: spór zakończony

Anna Bytniewska
opublikowano: 28-02-2001, 00:00

FAP: spór zakończony

Spółka Farm Agro Planta może wreszcie sprowadzić do Polski transport fosforanu amonu, który cztery tygodnie przetrzymywał Białostocki Urząd Celny. Spółka szacuje, że tygodniowo traciła przez to 500 tys. zł. Wszystkiemu winne są niedociągnięcia prawne.

Kilka dni temu udało się zakończyć spór między spółką Farm Agro Planta a Białostockim Urzędem Celnym. Dotyczył on przetrzymywania od 25 stycznia na granicy z Białorusią transportu 4 tys. ton fosforanu amonu.

FAP nie mógł przewieźć go na polski obszar celny, ponieważ urząd celny nie wyraził na to zgody. Celnicy powołali się na ustawę o nawozach i nawożeniu, obowiązującą od 24 stycznia. Ich zdaniem, transport nie spełniał jej wymogów. Urzędnicy celni domagali się więc od firmy zezwolenia resortu rolnictwa. Spór udało się zakończyć dopiero po pozytywnej opinii Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.

Podobne kłopoty mieli również inni importerzy nawozów. Ich zdaniem, zamieszanie jest wynikiem wadliwej ustawy.

— Nie ma do niej odpowiednich rozporządzeń ministrów rolnictwa i gospodarki. Powinny one wyjaśnić kwestię dopuszczenia do obrotu nawozów nie objętych ustawą oraz jasno określić informacje, jakie powinny znaleźć się na ich opakowaniach. Ich brak powoduje chaos i dowolność interpretacji uregulowań przez urzędy celne — mówi Witold Hryniewicki, wiceprezes FAP.

FAP chce sobie zrekompensować poniesione straty .

— Wystąpimy do Skarbu Państwa o odszkodowanie. Ponieśliśmy koszty związane z przestojem wagonów, z zatrzymaniem produkcji i sprzedaży. Ucierpiała też wiarygodność naszej firmy w oczach krajowych odbiorców i rosyjskich dostawców. Chodzi o bardzo poważne kwoty — twierdzi Mirosław Ciełuszecki, prezes FAP.

Nieoficjalnie wiadomo, że każdy tydzień przestoju transportu na granicy kosztował spółkę około 0,5 mln zł strat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / FAP: spór zakończony