Farby i kleje się jednoczą

  • Emil Górecki
opublikowano: 02-10-2014, 00:00

Warta 1,8 mld EUR rocznie branża chce być dla urzędów partnerem do rozmów. Na tapecie tematy ekologiczne.

Choć polski rynek farb, klejów i uszczelniaczy ma wartość około 1,8 mld EUR rocznie i jest piąty pod względem wielkości w Unii Europejskiej, to firmy tej branży nie miały do tej pory reprezentacji. Wkrótce jednak w sądzie zostanie zarejestrowany Polski Związek Producentów Farb i Klejów (PZPFiK), którego członkami założycielami jest 26 firm, stanowiących ponad 70 proc. rynku.

Bloomberg

— Podobne związki działają w 19 krajach Unii Europejskiej, a kilka z nich jest znacznie mniejszych niż Polska. Parlament Europejski oraz nasze ministerstwa i urzędy tworzą prawo, które bezpośrednio nas dotyczy, ale bez naszego udziału. Pojedyncze firmy nie powinny być partnerami dla urzędów, ale związki i stowarzyszenia już tak. To jest naszym głównym celem — mówi Sławomir Majchrowski, przewodniczący nowego związku i prezes firmy PPG Deko, właściciela marki Dekoral. Związek ma być dwurdzeniowy, podzielony na sektor farb i klejów. Na razie przewodniczący reprezentuje farby, a wiceprzewodniczący, którym został Andrzej Uflig z Seleny — kleje. Później będzie odwrotnie.

— Nasze firmy działają w różnych niszach: od farb ściennych, antykorozyjnych po farby drukarskie czy lakiery samochodowe, jednak 80 proc. spraw do opracowania jest wspólnych. To ochrona środowiska, segregacja odpadów, kaucjonowanie pustych lub prawie pustych pojemników czy emisja gazów do atmosfery — mówi Sławomir Majchrowski.

Wcześniej jednak zarząd musi doprowadzić rejestrację związku do końca i zatrudnić dyrektora biura. Jego zadaniem będzie przegląd trwających prac legislacyjnych dotyczących branży, zarówno w Polsce, jak i w Parlamencie Europejskim, oraz nawiązanie kontaktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane