Farma bez wsparcia, ale z inwestorem

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego Witnica nie potrzebuje wsparcia
  • jakie plany ma jej były niemiecki właściciel

Pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna, którą zbudowano bez publicznego wsparcia, przeszła pod skrzydła irlandzkiej grupy Alternus Energy Group.

Niemiecki BayWa r.e. sprzedał farmę fotowoltaiczną Witnica irlandzkiej Alternus Energy Group, podał portal Renewables Now.

Wartości transakcji nie ujawniono. Wiadomo, że sprzedana instalacja to projekt Witnica, zlokalizowany przy granicy z Niemcami. Ma moc 64,6 MWp i jest to pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna niesubsydiowana przez państwo. Jest też wśród pionierów nowego typu umów z klientami – PPA (power purchase agreement), to znaczy ma 10-letni kontrakt na dostawę energii do Gorażdże Cement, spółki zależnej niemieckiego HeidelbergCement.

Jest popyt na farmy

Irlandzka spółka zapowiada, że nie poprzestanie na tej inwestycji.

- Mamy plany dalszej ekspansji w Polsce w okresie następnych 12 miesięcy – powiedział Vincent Browne, szef Alternus Energy.

BayWa r.e. nadal będzie zajmowało się utrzymywaniem działalności farmy na rzecz Alterus. Niemiecka firma jest deweloperem farm, co oznacza, że przygotowuje ich budowę, buduje, a następnie sprzedaje. Jej menedżer, Benedikt Ortmann, przekonuje, że firma będzie dalej działać w Polsce, bo to atrakcyjny rynek dla źródeł odnawialnych. W ciągu najbliższych pięciu lat BayWe chce zbudować farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,1 GW.

Klimatyzacja napędzana panelami.
Klimatyzacja napędzana panelami.
Polska nie uchodzi za słoneczny kraj, ale produkcja prądu ze słońca idzie dobrze. Ratuje to system w czasie letnich upałów, kiedy pracują klimatyzatory.
teerawutbunsom - stock.adobe.com

Słońce pomaga latem

Fotowoltaika to w Polsce branża szybko rosnąca, ale wciąż młoda i mała. Według najświeższych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, czyli operatora systemu, na koniec czerwca moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła ponad 5,2 GW. Wszystkich zielonych źródeł jest dziś w Polsce 14 GW, z czego większość to lądowe źródła wiatrowe (6,7 GW). Dla porównania – wszystkie źródła w Polce, czyli również węglowe czy gazowe, mają łączną moc 52,7 GW.

Zaletą fotowoltaiki jest to, że zapewnia prąd w ciągu dnia, czyli również w szczytach letniego zapotrzebowania, kiedy potrzebna jest praca klimatyzatorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane