Czytasz dzięki

Farmacja jest jednym z filarów gospodarki

Dr hab. Katarzyna Śledziewska
opublikowano: 25-03-2018, 22:00

Mądre wsparcie przemysłu farmaceutycznego przez państwo nie tylko pobudzi innowacyjność polskiej gospodarki, ale może też stać się wyrazem nowoczesnego patriotyzmu gospodarczego i kluczowym czynnikiem poprawy bezpieczeństwa lekowego, czyli dostępności niedrogich i wysokiej jakości leków na powszechnie występujące choroby.

 Przemysł farmaceutyczny jest branżą o dużym potencjale wpływu na gospodarkę. W Polsce w porównaniu z innymi państwami UE wpływ sektora farmaceutycznego na PKB jest relatywnie niski i wynosi 1,33 proc. Warto jednak odnotować, że kontrybucja ta rośnie dwa razy szybciej niż w pozostałych krajach UE. Dodatkowo sam rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce jest odporny na spowolnienia gospodarcze, natomiast jest wysoce wrażliwy na działania regulatora.

Analizy wpływu na gospodarkę pokazują wzrost w latach 2007-08 i spadek po roku 2011, czyli po wprowadzeniu nowej ustawy o refundacji leków. Dlatego też ważne dla rozwoju tego przemysłu jest stabilne otoczenie regulacyjne, w tym szczególnie zasady refundacji leków. Wynika to ze stosunkowo niskiej marży, jaką osiągają krajowi producenci przy bardzo wysokich nakładach na badania i rozwój oraz środki trwałe. Polski sektor farmaceutyczny ma też istotny wpływ na rynek pracy. Generuje bezpośrednio 20 tys., a pośrednio ponad 100 tys. miejsc pracy. Przeciętna polska firma farmaceutyczna zatrudnia też relatywnie więcej osób niż firmy z innych gałęzi gospodarki, co lokuje polski sektor farmaceutyczny wysoko na tle nowych państw członkowskich UE pod względem liczby zatrudnionych. Branża farmaceutyczna lokuje się też w ścisłej czołówce pod względem wysokości nakładów przeznaczanych na badania i rozwój. Większe środki na ten cel przeznacza jedynie kilka sektorów gospodarki, m.in. branża metalurgiczna, elektroniczna, maszynowa i samochodowa.

Nakłady wewnętrzne krajowych firm farmaceutycznych na działalność w tej dziedzinie wyniosły 268,9 mln zł w 2014 r. Według danych GUS 49 proc. krajowych firm farmaceutycznych jest zaangażowanych w projekty innowacyjne, a 3,1proc. wszystkich wydatków na ten cel pochodzi właśnie z tej branży. Przemysł farmaceutyczny jest innowacyjny. Ciągle ulepsza produkty, opracowuje nowatorskie zastosowania terapeutyczne, tworzy nowe, bardziej wydajne, a przy tym ekologiczne technologie wytwarzania. Należy także docenić postęp w opracowywaniu nowych procesów pozyskiwania leków generycznych z wartością dodaną. Innowacyjną branżą jest biotechnologia, która jest dynamicznie rozwijana przez największą polską firmę, jaką jest Polpharma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dr hab. Katarzyna Śledziewska

Polecane