FAZ: Rosja finansuje separatystów we wschodniej Ukrainie

PAP
opublikowano: 21-11-2014, 12:15

Szef administracji kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów Doniecka, Igor Martynow, powiedział w piątek dziennikarzowi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że działalność "Republiki Ludowej" finansowana jest przez Rosję.

„Pomaga nam Federacja Rosyjska” – powiedział Martynow. Donieck (stolica samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej - PAP) otrzymuje fundusze z Rosji i to „nie trochę pieniędzy, tylko dużo” - powiedział.

Jak wyjaśnił, rosyjskie pieniądze przeznaczane są na wypłaty emerytur, świadczeń socjalnych, komunikację, szkolnictwo i straż pożarną.

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział, że informacje "FAZ" potwierdzają doniesienia z innych źródeł, wskazujące na to, że "Rosja prowadzi działania na Ukrainie bez zgody rządu ukraińskiego i wspiera bardzo aktywnie tamtejszych separatystów". "Bez wojskowego i finansowego wsparcia ze strony Rosji nie byłoby na tym obszarze agresywnego separatyzmu" - zaznaczył Seibert.

Martynow nie podał konkretnych liczb. Wyjaśnił, że środki z Rosji napływają do miasta od lata za pośrednictwem „rządu” separatystów. Władze Doniecka mogą pokryć z własnych środków zaledwie 20 proc. koniecznych wydatków.

Martynow kieruje administracją Doniecka. Jak twierdzi, jest ekonomistą i wykładał przedtem na jednej z moskiewskich uczelni państwowych.

youtube
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane