Fed agresywny, rynek optymistyczny

XTB
17-12-2008, 07:52

Na rynkach zapanował spory optymizm po tym, jak Fed zdecydował się na ruch, który był bardziej agresywny, niż zakładał rynek. Konsensus rynkowy zakładał obniżkę stóp o 50 bp, część rynku mogła liczyć na ruch o 75 bp.

Tymczasem główna stopa obniżona została w zasadzie do zera, w zasadzie, gdyż Fed zobowiązał się do utrzymywania jej w przedziale 0-0,25%. Jednocześnie zgodnie z oczekiwaniami rynku zapowiedziane zostały akcje skupu aktywów, mające na celu obniżenie rynkowych stóp procentowych.

Takie postawienie sprawy to zdecydowana walka z perspektywą deflacji, czego najbardziej obawia się rynek. Nic dziwnego więc, że indeksy akcji poszybowały o ponad 5% w górę, choć zwyżki w Azji były już mniejsze (być może z powodu rekordowo silnego jena). Teraz pozostaje nam czekać na zapowiadany pakiet fiskalny i... efekty. Te powinny nadejść teoretycznie w drugiej połowie przyszłego roku i być widoczne w pierwszej mierze w takich wskaźnikach jak ISM, czy wskaźniki nastrojów konsumenkich.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Fed agresywny, rynek optymistyczny