Czytasz dzięki

Fed działa gdy Kongres się kłóci

opublikowano: 23-03-2020, 14:11

Polityczne przepychanki w amerykańskim parlamencie przedłużają się, co zmusiło bank centralny do niespotykanych wcześniej działań

Wczoraj wieczorem Senatowi USA nie udało się pokonać pierwszej proceduralnej przeszkody na drodze do wprowadzenia CARES Act, a więc amerykańskiego odpowiednika tarczy antykryzysowej o wartości ponad 1 mld dolarów, w życie, co wywołało dalszą falę paniki i wyprzedaży na amerykańskich giełdach. Aby uspokoić sytuację zareagował Fed, ogłaszając w poniedziałek rano najbardziej radykalny program pomocy dla gospodarki w swojej 107 letniej historii.

Najważniejszą informacją z opublikowanego o 8 rano komunikatu jest uruchomienie nielimitowanego programu skupu aktywów rządowych oraz papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, powszechnie znanego jako luzowanie ilościowe (QE). Nie dalej jak 8 dni temu Fed planował skup „jedynie” 700 mld dolarów aktywów, jednak szybko stało się jasne, że taka skala programu nie będzie wystarczająca, by spełnić swój cel.

„Rezerwa Federalna jest zaangażowana w wykorzystywanie pełnego zakresu posiadanych przez siebie narzędzi do wspierania gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i gospodarki USA w tych trudnych czasach. Choć nadal istnieje duża niepewność co do długości i skutków trwającej pandemii, stało się jasne, że nasza gospodarka będzie doświadczać poważnych zakłóceń. W sektorze publicznym i prywatnym należy podjąć agresywne wysiłki, aby ograniczyć straty miejsc pracy i dochodów oraz promować szybkie ożywienie po ustąpieniu zakłóceń”, napisał w swoim oświadczeniu amerykański bank centralny.

Prócz rozszerzonego tradycyjnego programu QE Fed zapowiedział także nowe inicjatywy pozwalające na skup obligacji korporacyjnych, a także program zwany TALF, który umożliwia Fedowi skup papierów wartościowych zabezpieczonych kredytem studenckim, samochodowym oraz tym zalegającym na kartach kredytowych. Amerykański bank centralny nie zapomniał także o gospodarce realnej – nowy program, nazwany „Main Street Business Lending Programme” ma pożyczać pieniądze bezpośrednio małym i średnim firmom z pominięciem systemu bankowego. Tym samym taki program ekonomiści już ochrzcili „helicopter money dla firm”.

W reakcji na działania Fed kontrakty futures na najważniejsze akcje amerykańskich spółek odrobiły połowę strat wywołanych przegranym głosowaniem nad CARES Act wczoraj wieczorem w Senacie.


fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ML

Polecane