Fed mniej ważny niż kwarantanna

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 17-12-2020, 16:09

Oczywiście działania polskiej polityki mają niewielki wpływ na globalne rynki finansowe. Okazuje się jednak, że to co dzieje się w Polsce ma spory wpływ na to, co dzieje się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Fed nastroił rynki pozytywnie w stosunku do dalszego wsparcia w postaci nielimitowanego programu QE. Z kolei w Polsce kwarantanna narodowa wpływa bardzo negatywnie na wiele spółek, które powiązane są z handlem.

Fed nie zrobił w zasadzie nic, ale jednocześnie zrobił wiele. Nieznaczna zmiana komunikacji wystarczyła rynkom, aby te poczuły się pewnie w postaci dalszego nielimitowanego wsparcia. Pomimo szczepionki oraz lepszych perspektyw gospodarczych Fed zapowiada, że będzie prowadził ekspansywną politykę monetarną dopóki nie zostanie poczyniony znaczący progres w niektórych aspektach gospodarczych. Pomimo tego, że nie mamy więcej luzowania, to jednak utrzymanie bieżących działań dla rynków było wystarczające. Pojawia się również nadzieja na to, że w USA dojdzie do szybkiego porozumienia w sprawie pakietu wsparcia dla gospodarki o wartości 900 mld dolarów. To wszystko ma doprowadzić do powolnego wychodzenia z pandemii, nawet w momencie, kiedy nakładane są dodatkowe restrykcje.

W stosunku do restrykcji nie sposób wspomnieć o działaniach polskiego rządu, które w dużym stopniu mają wpływ na to, co dzieje się na GPW. Minister Zdrowia zapowiada wprowadzenia „narodowej kwarantanny” od 28 grudnia do 17 stycznia i mocne ograniczenie możliwości przemieszczania się w Sylwestra oraz Nowy Rok. To oznacza, że duża część biznesów ucierpi na tym wszystkim. Przede wszystkim mają wrócić mocniejsze ograniczenia w handlu, nie wspominając o tym, że restauracje wciąż mogą serwować jedzenie jedynie na wynos. Wobec tego obserwujemy silne spadki spółek powiązanych z handlem, hotelarstwem oraz gastronomią. Oprócz tego KNF rekomenduje brak wypłaty dywidendy przez polskie banki za zyski z tego roku, które i tak już mocno były ograniczone przez pandemię.

Wobec tego WIG20 oraz pozostałe ważne polskie indeksy są jednymi z nielicznych, które tracą dzisiejszego dnia. WIG20 zyskiwał dzisiaj ponad 1% o poranku, ale przed 16:00 spadki wynoszą prawie 0,7%. Najmocniej tracą banki, spółki energetyczne oraz spółki powiązane z handlem detalicznym. Z drugiej strony mamy wzrost PZU, który może wypłacić dywidendę oraz CD Projekt, który pomimo gorszych prognoz sprzedaży Cyberpunka 2077 kontynuuje odrabianie strat. Teoretycznie większe obostrzenia, w szczególności te związane z ograniczeniem przemieszczania się, mogą być odbierane przez takie branże jak gamingowa czy e-commerce.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane