Fed nie rozczarował, silne wzrosty na rynkach

Sebastian Trojanowski, Noble Securities
14-09-2012, 17:32

W piątek na rynkach akcji dominowały szampańskie nastroje, które przełożyły się na gwałtowne wzrosty indeksów. Decyzja o trzeciej rundzie luzowania ilościowego gwałtownie osłabiła USD i kurs eurodolara zwyżkuje powyżej 1,31 USD.

Członkowie FOMC nie zawiedli oczekiwań rynkowych i ogłosili trzeci program skupu aktywów. Tym razem będzie nie będzie on posiadał limitu zarówno w układzie kwotowym, jak i czasowym. Zdecydowano o skupie papierów typu MBS w kwocie 40 mld USD miesięcznie, lecz nie określono kiedy taki program mógłby ulec zakończeniu. Ben Bernanke stwierdził tylko, że program będzie kontynuowany do czasu ;trwałej poprawy sytuacji na rynku pracy. Dodatkowo, zapowiedział użycie nowych narzędzi, jeśli rynek pracy wciąż wykazywałby stagnację.

Zgodnie z oczekiwaniami, do połowy 2015 r. wydłużona zostanie polityka zerowych stóp procentowych, a Operacja Twist potrwa do końca bieżącego roku. Pewne wątpliwości budzi stwierdzenie o trwałej poprawie koniunktury na rynku pracy. Fakt ogłoszenia QE3 potwierdził, że z punktu widzenia Fed stopa bezrobocia powyżej 8 proc. nie jest tolerowana, więc należy założyć że koniec programu powinien nastąpić, gdy trwale spadnie ona poniżej wspomnianego pułapu. Prawdopodobnie, spadek do ok. 7 proc. byłby wystarczającym argumentem dla FOMC. Drugą kontrowersją jest wpływ na oczekiwania inflacyjne i przyszłą inflację. Sądząc po reakcjach niektórych rynków, antycypowany jest wzrost dynamiki inflacji wskutek QE3. Cena złota rosła już od pewnego czasu (8,25 proc. w ciągu ostatnich trzech tygodni), a w silnym trendzie wzrostowym znajduje się także ropa (cena baryłki WTI ponownie powyżej 100 USD).

Wyraźnie wzrosła także dochodowość TIPS-ów (obligacje rządu USA indeksowane wskaźnikiem inflacji) z 2,27 proc. w sierpniu do ok. 2,5 proc. tuż po decyzji. Reakcja na rynku EUR/USD jest jednoznaczna. Przebicie 1,2930 USD po decyzji FOMC spowodowało systematyczny wzrost do 1,3050 USD i 1,3160 USD w piątkowe popołudnie. W ten sposób przy poziomie 1,3080 USD została zamknięta luka spadkowa z początku maja, co jest kolejnym ważnym sygnałem kupna w ostatnich dniach. Ewentualne zamknięcie powyżej tego poziomu oznaczać będzie wyraźne wskazanie do kontynuacji ruchu w kierunku 1,3285 USD, gdzie przebiega kilkunastomiesięczna linia trendu spadkowego. Jest to także poziom kwietniowych maksimów. Na rynkach akcyjnych zapanowały euforyczne nastroje. Indeks S&P 500 już zdążył zrealizować wspomniany poziom docelowy 1475 pkt i osiągnął górne ograniczenie długoterminowego kanału wzrostowego.

W takim układzie bez reakcji nie mogła pozostać warszawska giełda, gdzie indeks WIG20 otworzył się 55 pkt luką, a w trakcie sesji wzrost sięgnął 2425 pkt. Poprzez dynamiczne wybicie powyżej 2350 pkt wykonany został bardzo ważny krok w stronę trwałego trendu wzrostowego na rynku akcji, którego ostatecznym potwierdzeniem powinno być przebicie 2450 pkt. W krótkim terminie, możliwe jest skorygowanie ostatnich silnych wzrostów i testowanie okolic 2350 pkt, lecz zasadniczy sygnał został już wygenerowany.

Niepewność dotycząca kryzysu w strefie euro oraz działań Fed była w ostatnich miesiącach głównym źródłem negatywnych impulsów, lecz wskutek decyzji banków centralnych można uznać, że w dużym stopniu została ona zneutralizowana. To daje podstawę, aby z optymizmem patrzeć na stopy zwrotu z akcji w IV kwartale. Obecnie, scenariusz wzrostowy jest optymalny w interwale średnioterminowym, lecz nie należy zapominać, że pozostaje jeszcze kwestia raportu Troiki i przyznania Grecji transzy pomocowej. Może to przynajmniej tymczasowo generować nerwowość na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Trojanowski, Noble Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Fed nie rozczarował, silne wzrosty na rynkach