Fed planuje zwiększyć program skupu aktywów

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 15-11-2012, 10:43

Z opublikowanych notatek z październikowego posiedzenia Fed wynika, że cześć członków FOMC jest zdania, iż bank powinien w przyszłym roku zwiększyć program skupu aktywów, po zakończeniu się programu krótkoterminowych obligacji na papiery o dłuższym terminie zapadalności.

Ponadto przedstawiciele Rezerwy Federalnej uważają, że widać pozytywne efekty QE3 przede wszystkim na amerykańskim rynku nieruchomości. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami program skupu aktywów będzie kontynuowany do czasu poprawy sytuacji na rynku pracy.

W większym stopniu na nastrojach na rykach akcji, niż na rynku walutowym zaważyły słabsze dane na temat sprzedaży detalicznej.  Sprzedaż detaliczna spadła w październiku o 0,3% w ujęciu miesięcznym wobec wzrostu o 1,3% we wrześniu po korekcie. Z kolei sprzedaż detaliczna bez aut pozostała w zeszłym miesiącu na niezmienionym poziomie. Niewątpliwie gospodarka światowa wkraczyła w trudny okres. Dzisiaj rano zostały opublikowane dane z gospodarki niemieckiej dotyczące PKB w trzecim kwartale 2012 roku. Zgodnie z oczekiwaniami tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 0,2% w ujęciu kwartalnym, nieco słabszy odczyt natomiast mieliśmy w skali roku- 0,4% wobec 0,8% oczekiwanych przez analityków. Inwestorzy z uwagą będą obserwowali również dzisiejsze dane na temat tempa wzrostu PKB w strefie euro. Słabszy odczyt zwiększy awersję do bardziej ryzykownych aktywów. Jak na razie jednak eurodolar podąża własną ścieżką, kontynuując korektę wzrostową ostatnich silnych spadków.

Jen silnie traci na wartości względem głównych walut po zapowiedzi przyśpieszonych wyborów w Japonii w przyszłym miesiącu. Nowo wybrany rząd z pewnością będzie starał się wywierać większą presją na Bank Japonii, by łagodzić politykę pieniężną na co wskazują słowa lidera opozycji Shinzo Abe, który powiedział, że chciałby, aby BoJ obniżył stopy procentowe do zera lub poniżej tego poziomu.
W czwartkowym kalendarium warto zwrócić jeszcze uwagę na dane z USA o bezrobociu tygodniowym i indeksie Fed z Filadelfii oraz zaplanowane na dzisiejszy wieczór przemówienia Bernanke oraz członków Fed: Fisher’a i Dudley’a.

EURPLN
Notowania złotego pozostają stabilne. Para EURUSD nie zdołała przetestować geometrycznego wsparcia w postaci zniesienia 41,4%  na poziomie 4,1947. Okolice 4,20 mogą wydawać się dla niektórych graczy atrakcyjne do zakupu złotego. Jeśli na rynek nie napłyną nowe negatywne impulsy, to być może zostanie wygenerowana korekta wzrostowa na złotym w ślad za obserwowaną zwyżką na EURUSD. Linia TenKan na wykresie dziennym wyznacza wsparcie na poziomie 4,1460.

EURUSD
Eurodolar lekko zwyżkuje, odrabiając ostatnie straty. Docelowym poziomem obecnego umocnienie euro względem dolara jest rejon 1,28, gdzie nastąpi zrównanie się w stosunku 1:1 obecnej korekty z maksymalną korektą wzrostową w całym impulsie spadkowym z poziomu 1,3140. Dopiero przełamanie okolic 1,2860 mogłoby odwrócić obserwowaną tendencje spadkową na EURUSD w ostatnim czasie. Najbliższe wsparcie to poziom 1,2720.

GBPUSD
GBPUSD handlowany jest poniżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, co z technicznego punktu widzenia sprzyja spadkom. Co więcej dzisiaj zostały opublikowane słabsze dane na temat sprzedaży detalicznej w UK za październik, co dodatkowo może ciążyć notowaniom funta. Wsparcie w postaci wolnej linii trendu wzrostowego znajduje się na poziomie 1,5820. Najbliższy opór to okolice 1,5875.

USDJPY
W najbliższych godzinach notowania USDJPY powinny testować poziom 81 jenów za dolara, który jednocześnie stanowi górne ograniczenie kanału wzrostowego widocznego na wykresie dziennym.  Wyjście powyżej tego poziomu otworzy furtkę do dalszych wzrostów dolarjena w rejon kolejnego zniesienia Fibo (61,8%) na poziomie 81,50.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, dm idmsa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Fed planuje zwiększyć program skupu aktywów