Fed tylko na chwilę uspokoi sytuację

Marek Wołos
opublikowano: 20-08-2007, 00:00

Znaczne przeceny na światowych giełdach i wzrost kursu jena doprowadziły rynki do paniki. Załamanie nastąpiło zwłaszcza na parach walutowych związanych z inwestycjami typu carry trade. Kursy funta i euro straciły wobec jena prawie 10 proc. W takiej sytuacji tracił również złoty, którego kurs spadł wobec dolara do 2,87, a wobec euro do 3,85.

Panika to skutek problemów związanych z rynkiem kredytów w USA i kłopotów z płynnością instytucji finansowych tam zaangażowanych. Wzrost niechęci do ryzyka wymusza ucieczkę z giełd i skłania do kupna obligacji USA. Korzysta na tych ruchach dolar, którego kurs wobec euro i funta wzrósł do najwyższego poziomu od 2 miesięcy. Na razie brakuje sygnałów stabilizacji. Piątkowa decyzja Fed o obniżeniu stopy dyskontowej tylko na chwilę uspokoiła sytuację. Ruch ten może, niestety, wzmocnić niepokój inwestorów.

Marek Wołos

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy