Fed wieszczy spowolnienie

ET
opublikowano: 06-03-2008, 00:00

Najnowszą Beżową Księgę, opublikowaną przez bank centralny USA, można zaliczyć do gatunku dreszczowców. Dobrego finału nie widać.

Najnowszą Beżową Księgę, opublikowaną przez bank centralny USA, można zaliczyć do gatunku dreszczowców. Dobrego finału nie widać.

Osiem razy w roku Rezerwa Federalnych publikuje raport zwany Beżową Księgą o kondycji gospodarki USA. Wczorajsze jego wydanie tchnie pesymizmem. Tempo wzrostu gospodarczego w 8 z 12 regionów USA spadło od początku roku, głównie za sprawą chwiejnej sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej i postępującego spadku na rynku nieruchomości. Sprzedaż domów maleje — w styczniu spadła do najniższego poziomu od dziewięciu lat.

Jakby tego było mało, w lutym amerykańskie firmy niespodziewanie zaczęły zwalniać pracowników — z raportu ADP Employer Services wynika, że po raz pierwszy od pięciu lat.

Lektura Beżowej Księgi wydaje się potwierdzać pesymistyczne zapowiedzi Alana Greenspana, który przewiduje nadejście recesji. Ma być ona gorsza niż dwie poprzednie fale spowolnienia.

Dlatego rynek oczekuje, że Fed znowu wspomoże ucieczkę przed recesją, obniżając cenę pieniądza. Inwestorzy i przemysłowcy spodziewają się obniżenia stopy procentowej o 75 pkt baz. na następnym posiedzeniu banku centralnego USA. Fed spotyka się 18 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu