Fed zwiększa ilość dostępnych środków dla banków

opublikowano: 2008-05-02 16:47

Fed znów zwiększa ilość środków dostępnych na specjalnych aukcjach dla banków.

W piątek Fed poinformował, że od 5 maja na codwutygodniowych aukcjach organizowanych w ramach Term Auction Facility dostępne będzie 75 mld USD. Oznacza to zwiększenie dostępnych dla banków środków ze 100 do 150 mld USD. To już trzecia podwyżka od uruchomienia TAF w grudniu ubiegłego roku. Wówczas dostępna dla banków na aukcji kwota wynosiła 40 mld USD. Obecną podwyżkę Fed tłumaczy potrzebą udostępnienia środków niektórym firmom stojącym przed koniecznością spłaty zadłużenia, a także dla osób mających problem ze spłatą kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu.

Fed zwiększył również o dwie trzecie do 50 mld USD kwotę wymiany środków z Europejskim Bankiem Centralnym oraz podwoił ją do 12 mld USD w przypadku banku centralnego Szwajcarii.

Fed poinformował także o rozszerzeniu od 7 maja rodzajów zabezpieczenia, które umożliwi skorzystanie ze środków dostępnych w ramach Term Securities Lending Facility. Zabezpieczeniem będą mogły być obecnie papiery dłużne oparte na kredytach samochodowych i wierzytelnościach z tytułu kart kredytowych.

MD, Bloomberg