Fels: jest duże ryzyko pomyłki Fed

aktualizacja: 22-06-2017, 08:14

Fed niepotrzebnie ryzykuje spowodowaniem recesji podwyżkami stóp kiedy inflacja sięga tylko ok. 1,5 proc., uważa Joachim Fels, globalny doradca PIMCO.

Fels uważa, że dalsze podwyższanie stóp procentowych przez Fed spowoduje utrzymanie inflacji na zbyt niskim poziomie i może doprowadzić do spowolnienia, a być może także recesji.

- Nagroda za oportunistyczne zacieśnianie ma swoją cenę: podwyższając stopy i rozpoczynając redukcję sumy bilansowej kiedy inflacja nie osiąga pożądanej wielkości Fed ryzykuje utwierdzenie oczekiwań inflacyjnych poniżej celu – napisał doradca PIMCO. – Niektórzy twierdzą, że warto zapłacić taką cenę. W końcu, czy ma to znaczenie czy inflacja wynosi 2 procent, 1,5 procent, czy 1 procent? Cóż, różnica nie ma znaczenia, dopóki nie okaże się inaczej – dodał.

Fels jest przekonany, że przedstawiciele Fed wykazują się nadwrażliwością jeśli chodzi o problem inflacji, którego jego zdaniem nie ma.

- Kiedy ekspansja gospodarcza jest kontynuowana inflacja poniżej celu nie jest dużym problemem – napisał. – Jednak, i tu jest haczyk, kiedy następne spowolnienie uderzy nie będzie marginesu bezpieczeństwa inflacji kiedy zacznie zagrażać deflacja – dodał.

Obecna niska inflacja w czasie kiedy gospodarka USA jest bliska pełnego zatrudnienia oznacza, że „jesteśmy tylko o jeden duży niekorzystny szok od poważnego zagrożenia deflacyjnego”.

- To dlatego jest duże ryzyko, że oportunistyczna kampania zacieśniania przez Fed jest „jastrzębią” pomyłką – przekonuje Fels.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fels: jest duże ryzyko pomyłki Fed