Festiwal obietnic kosztował 61 mld zł

Rusza nasz Polityczny Indeks Giełdowy!

O ponad 5 proc. wyżej znajdowałby się obecnie WIG30, gdyby nie seria przedwyborczych obietnic PiS i PO oraz decyzje ustępującego rządu, które uderzyły w notowania blue chipów z warszawskiej giełdy. Jeśli przyjąć, że to politycy odpowiadają za relatywną słabość kursów wybranych spółek (to założenie można uznać za dość bezpieczne), to inwestorzy mogliby wystawić działaczom kilku partii (nie tylko PO i PiS, ale także PSL i SLD) rachunek na — bagatela — 61 mld zł.

Wyświetl galerię [1/2]

Marek Wiśniewski

To zmiana kapitalizacji 16 firm z indeksu WIG30 w okresie od wyborów do wyborów — czyli od pierwszej tury wyborów prezydenckich (ich wynik spowodował, że PiS złapało wiatr w żagle) do wyborów parlamentarnych. Dla porównania — zakładany na ten rok deficyt budżetowy to 46 mld zł.

Szesnastkę spółek będących „na indeksie” wytypowaliśmy, biorąc pod uwagę stopień, w jakim zaangażowano je w kampanię. Nie mogło więc zabraknąć banków, przy czym niektóre przyjęły tylko jeden cios (podatek od aktywów, który znów wrócił na tapetę i wydaje się scenariuszem najbardziej realnym), inne — dwa (przewalutowanie kredytów hipotecznych).

Najwięksi — PKO BP i Pekao — „schudli” od maja po ponad 10 mld zł. Bezwzględnie najwięcej, bo o ponad 11 mld zł, zmalała wartość rynkowa PGE, koncernu, który wplątano w ratowanie polskiego górnictwa. Trzy inne spółki z branży — Energa, Tauron i Enea — straciły na wartości po 1,6- -2,9 mld zł. O tym, jak kursy tych spółek są wrażliwe na politykę, świadczą zachowania notowań na wczorajszej sesji (patrz obok).

W portfelu indeksu nie mogło zabraknąć KGHM, choć w tym przypadku korzystna dla spółki licytacja o względy wyborów z Zagłębia Miedziowego nie zrównoważyła negatywnych skutków przeceny surowców. Kwestia podatku od kopalin na pewno jeszcze wróci, choć trudno wyrokować, czy i kiedy spełnione zostaną powyborcze obietnice.

Jeśli nie zostaną, to akcje KGHM zapewne potanieją. Inna górnicza spółka — LW Bogdanka — choć właścicieli ma prywatnych (większość w akcjonariacie mają otwarte fundusze emerytalne), to na jej notowania w ostatnich miesiącach największy wpływ miała decyzja rządu o ratowaniu śląskich kopalni.

Polityka cenowa Kompanii Węglowej — w ocenie menedżerów z Lubelszczyzny — jeszcze bardziej zdołowała i tak już słaby rynek, a później kontrolowana przez skarb państwa Enea najpierw wypowiedziała spółce kluczowy kontrakt, by następnie ogłosić wezwanie na akcje Bogdanki. W gronie blue chipów stosunkowo najlepiej przed polityczną ofensywą obronił się Eurocash.

PiS zapowiedziało co prawda nałożenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych (później okazało się, że sklepy te wcale nie będą musiały mieć aż tak dużej powierzchni, by zostać obciążone podatkiem), ale hossę w notowaniach właściciela Delikatesów Centrum przerwało to tylko na chwilę. Analitycy tłumaczą to tym, że Eurocash jest mniej narażony na podatek niż Jeronimo Martins (właściciel Biedronki), a ponadto specjaliści wierzą, że koniec końców uda się przerzucić daninę na klientów.

W poczekalni indeksu PIG umieściliśmy pięć spółek z WIG30, które w okresie międzywyborczym były raczej na drugim planie politycznym, ale wobec zmiany rządu trzeba się liczyć z tym, że przynajmniej w niektórych dojdzie do wymiany kluczowych menedżerów. Dotyczy to zresztą wszystkich spółek skarbu państwa. W portfelu WIG30 jest ich trzynaście.

PIG, czyli Polityczny Indeks Giełdowy

Spośród spółek z WIG30 wybraliśmy te, które w mniejszym bądź większym stopniu wplątano w kampanię wyborczą. W indeksie PIG uwzględniliśmy takie same pakiety akcji, jakie decydują o ich wadze w portfelu giełdowego wskaźnika. W tzw. poczekalni umieściliśmy te spółki, które z największym prawdopodobieństwem wkrótce mogą trafić „na indeks”, np. wskutek motywowanych polityczną potrzebą zmian w składzie zarządu (w komplecie są to spółki skarbu państwa). Nie wyklucza to dokooptowania także innych podmiotów — w kontekście ewentualnego podatku od sklepów wielkopowierzchniowych pojawiały się też nazwy CCC i LPP. Indeks będziemy regularnie aktualizować. Jego notowań szukaj w „Pulsie Biznesu” i na pb.pl.

Spółki „na indeksie”

PKO BP, Pekao, mBank, Alior Bank, JSW, Energa, Enea, PGE, Tauron, ING, Eurocash, Bank Handlowy, LW Bogdanka, KGHM, PGNiG, BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Festiwal obietnic kosztował 61 mld zł