Festiwal Szkół Teatralnych

Michał Mizera
opublikowano: 20-06-2003, 00:00

Wydawało się, że po ubiegłorocznym spektakularnym sukcesie I Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w tym roku nie będzie problemu z organizacją następnej edycji. A jednak do końca nie było pewności, czy festiwal się odbędzie. Powód? Oczywiście pieniądze. Mimo że miasto w końcu rzuciło trochę grosza, to program i tak z konieczności został okrojony do minimum.

A szkoda, bo to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć młodych aktorów z całego świata. Różne szkoły, różne metody, odmienne filozofie aktorstwa. Rozrzut jest duży. Przyjadą szkoły z Finlandii, Niemiec, Hiszpanii, Czech, Meksyku, Węgier, Słowacji i — po raz pierwszy w Warszawie — Włoch i Serbii. Polskę reprezentują gospodarze z „Wiśniowym sadem” w reż. Agnieszki Glińskiej oraz krakowska PWST z „Maestrem” w reż. Krzysztofa Globisza. Polskim akcentem będzie także przedstawienie rzymskiego Centro Teatro Ateneo „Insaziabilitá” („Nienasycenie”) według fragmentów „Matki”, „Mątwy”, „Onych” i „Szewców” Witkacego, które wyreżyserował spolonizowany Włoch — Giovanni Pampiglione. Poza tym Czechow, Beckett, Miller, Kolada oraz autorskie scenariusze poszczególnych reżyserów.

Do Warszawy przyjadą również tuzy światowego teatru: Jacques Lassalle, wybitny francuski reżyser, Mark Ravenhill, dramatopisarz, jeden z brutalistów (jego „Polaroidy” zdobywają obecnie polskie sceny), Valery Fokin, rosyjski reżyser, dyrektor Centrum Meyerholda w Moskwie oraz Borys Kudlička, scenograf, m.in. współtwórca sukcesów oper w inscenizacji Mariusza Trelińskiego. Wszyscy wejdą w skład jury. Poza grand prix za najwartościowszy spektakl przyznane zostaną nagrody aktorskie za role główne i drugoplanowe.

II MFST, 22-28 VI, przedsprzedaż: kasa Teatru Narodowego, fax: (22) 69 20 774, e-mail: bow@narodowy.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Festiwal Szkół Teatralnych